JAK PODRÓŻOWAĆ Z GARNITUREM, CZYLI KRÓTKO O TYM, JAK GO SPAKOWAĆ

 

Mimo iż w ostatnim czasie nie często podróżuję, to jeśli już to po pierwsze są to podróże krótko dystansowe, a po drugie zawsze zabieram ze sobą garnitur czy też marynarkę. A jak to z podróżami bywa, trzeba się odpowiednio spakować, a jak wiadomo, spakowanie marynarki nie jest zbyt proste. Aczkolwiek da się to zrobić tak, by nasza marynarka nawet po długiej podróży nadal prezentowała się bardzo dobrze. Dlatego dziś postanowiłem sprzedać ci kilka moich sposobów na spakowanie garnituru w jak najbezpieczniejszy sposób.

Jak już wyżej wspominałem, raczej nieczęsto ostatnio podróżuje. Jeśli już to są to podróże krótkodystansowe, czy na przykład zabieram ze sobą ubrania na sesje zdjęciowe, co wiąże się, z tym że zabieram ze sobą stylizacje, by muc się później w nie przebrać, tak by nie pognieść ich w trakcie podróży. Każdy z was kto kiedykolwiek podróżował z marynarką, czy też garniturem wie, że dość ciężko jest go zapakować tak by po wyciągnięciu go z walizki, nadal wyglądał przynajmniej przyzwoicie. Na przewożenie marynarek jest sporo sposobów, jednak ja dzisiaj przedstawię ci te, z których sam najczęściej korzystam i które w moim przypadku doskonale się sprawdziły.

 

PZG1

 

Zwykle, jeśli gdzieś podróżuję, to zazwyczaj podróżuje samochodem czy też pociągiem. Wiec najczęściej zabieram ze sobą garnitur w zwykłym klasycznym pokrowcu, który możemy dostać do zakupu garnituru czy płaszcza w lepszych butikach z odzieżą. U mnie rozwiązywanie to świetnie się sprawdziło między innymi dlatego, że po pierwsze bez problemu unikniemy dużej ilości zagnieceń, a po drugie transportując garnitur w ten sposób, unikniemy również zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych.

 

pokrowiec 1

Fot: Fison.com 

 

Rozwiązanie to ma jednak kilka wad i jedną z nich, jest między innymi to, iż sposób ten nie jest zbyt wygodny, jeśli podróżujemy pociągiem. Po pierwsze garnituru w pokrowcu zajmuję dość sporo miejsca, a nawet jeśli złożymy go na pół to i tak nadal nie jest to zbyt wygodnie. Tym bardziej, gdy w trakcie podróży nie mam gdzie ów pokrowca powiesić. Ja zazwyczaj wieszałem pokrowiec na rączce od walizki lub też kładłem go na półkę w pociągu. Natomiast jeśli podróżuję samochodem to albo kładę garnitur na bagaże w bagażniku lub wieszam na haczyku nad tylnym siedzeniem. Natomiast z ręką na sercu podróżują w ten sposób, moja marynarka zawsze nadawała się do założenia bez uprzedniego prasowania.

 

PZG2


Lepszą i bezpieczniejszą wersją, ale też i wygodniejszą jest przechowywanie garnituru w specjalnym pokrowcu podróżnym. Mimo iż ten sposób ma o wiele więcej zalet niż swój poprzednik, to jednak rzadko z niego korzystam. Podróżny pokrowiec na garnitur sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które często podróżują transportem lotniczy, ponieważ wiele linii lotniczych traktuję tego typu pokrowiec jako bagaż podręczny, co na przykład zmniejsza ryzyko zgubienia bagażu. Jednak przede wszystkim pokrowiec ten przez to, że jest wykonany z twardego tworzywa, które zabezpiecza nasz garnitur przed wygnieceniem w 95%.

 

pokrowiec 2

Fot: flotimports.com 

 

Poza za tym niektóre modele podróżnych pokrowców posiadają również dodatkowe kieszenie na buty, koszule, czy nawet małą kosmetyczkę, dzięki czemu dodatkowa walizka w wielu przypadkach okaże się zbędna. Wadą tego rozwiązania jest niestety gabaryt takiego pokrowca, który do najmniejszych nie należy i często może być mało komfortowy podczas długich podróży. Ja z tego typu rozwiązania, skorzystałem raz. I o ile muszę przyznać, że owszem mój garnitur prawie w ogóle nie był pognieciony. To jednak wizja noszenia ze sobą tego gabarytu jakość niespecjalnie do mnie przemówiła.

 

PZG3

 

Oczywiście garnitur, jak i samą marynarkę możemy również zapakować do walizki. Może ten sposób pakowania nie będzie aż tak dobry, jak poprzednie, ale sprawdza się w przypadku gdy na przykład ze względu na formę naszej podróży możemy pozwolić sobie jedynie na walizkę kabinową. Oczywiście najlepiej będzie wybrać walizki posiadające wewnątrz specjalny pokrowiec do przechowywania garnituru, bo i takie modele są dostępne na rynku. Oczywiście ten typ pokrowca nie będzie aż tak bezpieczny ja uprzednio wymieniane i marynarka może się na troszkę wygnieść. Natomiast zawsze jest to lepsza opcja niż jej poskładanej w walizce.

 

pokrowiec 3

Fot: luxsuryhalatravel.com  

 

Marynarkę możemy również klasycznie poskładać. I nawet istnieje specjalna technika zmniejszająca ryzyko wygniecenia. Sposób ten polega na tym, że jedną stronę marynarki wywijajmy na lewo, po czym niewywiniętą stronę chowamy pod te wywiniętą i składamy marynarkę na pół. Wiem, że brzmi to trochę dziwnie, natomiast myślę, że poniższa grafika doskonale go zobrazuję. Sposób ten rzeczywiście zabezpiecza marynarkę przed wygnieceniem się, jednak zajmuję on dość sporo miejsca w walce, co czasem może okazać się ogromną wadą.

 

3 ways to pack a sports jacket

Fot: BusinessInsider.com 

 

To tyle, jeśli chodzi o dzisiejszy wpis, mam nadziej, że zawarte w nim porady ułatwią ci podróż z garniturem. Oczywiście jestem ciekaw, jakie ty masz sposoby na przechowywanie garnituru w trakcie podróży, dlatego też będę wdzięczny, jeśli zechcesz podzielić się nimi w komentarzu. I oczywiście jak zawsze na sam koniec nie pozostaje mi nić innego, jak zaprosić cię na mój newsletter gdzie znajdziesz więcej ciekawych porad oraz coś z tematyki szeroko pojętego męskiego stylu.

Serdecznie pozdrawiam.

 

signature