JAK WYBRAĆ BUTY DOSKONAŁE ?

 

Starannie dobrane obuwie to atrybut zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Podobno nawet charakter człowieka można poznać po jego butach. Ile w tym prawdy nie wiem, natomiast wiem, że buty to wyjątkowa część garderoby, która jest w stanie w ciekawy sposób dopełnić naszą stylizację lub też całkowicie ja pogrzebać. O tym, jak dobierać buty już niejednokrotnie pisałem. Dlatego dzisiaj podejdę do tego tematu od inne strony, a mianowicie skupię się na tym, po czym poznać buty doskonale ? Mimo iż droga do znalezienia takiego obuwia bywa kręta, to jednak bez obawy da się w tym połapać.

Można najpierw zaczniemy od tego, jakim butą możemy przypisać miano butów doskonały. W moim słowniku buty doskonale to takie, które po pierwsze mogą pochwalić się wyrafinowaną dbałością o każdy wizualny szczegóły, ale też i kwesta jakości musi iść w parze z wyglądem takiego obuwia. We współczesnym świecie często te jest tak, że niestety, ale nie idzie to ze sobą w tej przysłowiowej parze. Bo o ile nieraz udało mi się wyprzeć cudownie wyglądającą parę butów. To jednak kwesta ich jakości pozostawała wiele do życzenia. A jak już stali bywalcy mojego bloga mogli zauważyć jakość produktów, które kupuję, stawiam na piedestale szczególnie w przypadku galanterii i obuwia. Dlatego na chwilę obecną wypracowała swego rodzaju system oceny obuwia, który jest mi niezwykle pomocny podczas zakupów. Jeśli jakaś para butów spełni wszystkie te czynniki, wtedy mogę przyznać im statut obuwia doskonałego. Może brzmi to śmiesznie i też sam przyznam się, że czasami jestem w stanie nieco odejść od niektórych aspektów doskonałości obuwia, jeśli jakaś para butów skradnie moje serce. Natomiast sposób klasyfikacji obuwia, który ci dzisiaj zaprezentuje, nieraz uchronił mnie od wyrzucenia pieniędzy w błoto. Zaciekawiony ? W takim razie nie pozostaje ci nic innego jak czytać dalej.

 

jdbd

 

Pierwszą niesamowicie istotną dla mnie kwestiom, jest sposób wykończenia obuwia. I tutaj zawracam uwagę na kilka kwestii, po pierwsze czy buty, którymi jestem zainteresowany, są wykonane z dobrej jakości skóry. Materiał, z których wykonane jest nasze obuwie, to niesamowici istotna aspekt. Po pierwsze ma on wpływ zarówno, na komfort noszenia, jak i na sam stan wizualny obuwia podczas eksplantacji. I tutaj, jeśli chodzi o rodzaje skór, to najczęściej stosowaną, a zarazem bardzo wytrzymała rodzajem skóry, jeśli mówimy o skórach licowych, będzie skóra bydlęca. Większość dostępnych na rynku butów jest wykonanych właśnie z tego rodzaju skóry. Ponieważ ten rodzaj skóry jest bardzo wytrzymały, a także niesamowici plastyczny dzięki czemu, nasze obuwie dłużej zachowa swój pierwotny wygląd, oczywiście, jeśli będziemy należycie o nie dbać. Nieco rzadziej spotykanym rodzajem skóry licowej, będzie skóra cielęca, czyli niesamowici delikatna skóra charakteryzująca się drobniejszym licem niż w przypadku skóry bydlęcej. Przez co też faktura skóry jest o wiele przyjemniejsza w dotyku. Jednak niestety skóra cielca przez swoją delikatność jest niezwykle wymagająca, dlatego też w przypadku obuwia może być ona nieco problematyczna.

 

john lobb

Fot: pinterest.com 

 

Poza rodzajem skóry, z jakiej wykonane są buty, niezwykle istotne są dla mnie detale. Dobre buty możemy poznać po starannym wykonani, buty te nie są zbyt udziwnione, nieposiadaną zbyt dużej ilości zbędnych zdobień. Ich piękno tkwi w ich prostocie i starannym wykonaniu. Jeśli chodzi o wykonanie, to klasyfikując obuwie, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób prowadzenia szwów. Tak naprawdę jest to jedne z tych detali, którym należy się przyjrzeć nieco bliżej. Ponieważ czasami na pierwszy rzut oka sposób prowadzenia szwów może wydać się jak najbardziej poprawny, dopiero gdy nieco bardziej im się przyjrzymy, może okazać się, że na pozór dobre buty są po prostu źle uszyte. Jeśli widzimy jakiekolwiek niedociągnięcia wychodzące nitki, krzywe przeszycia, to od razu rezygnujmy z zakupu takiego obuwia.

 

jdbd2

 

Mimo iż buty z przysłowiowej półki, nigdy nie dorównają tym szytym na miarę. To mimo faktu, iż każdy z nas ma inną stopę, warto poszukać butów, które będą prawie doskonale dopasowane do naszej stopy. Piszę prawie, ponieważ buty szyte na masową skalę może nam być dość ciężko dopasować, natomiast istnieje spora szansa, że uda nam się doskonale wpasować w rozmiarówkę danej marki. Jednak wymaga to solidnych poszukiwań. To na co powinniśmy zwrócić uwagę, to przede wszystkim to jak czuję się w nich nasza stopa, oczywiste jest, że buty nie powinny być nam ani a ciasne, ani zbyt szeroki. To jednak warto również zwrócić uwagę na to, by obuwie nie było aż zanadto dopasowane do naszej stopy. We wnętrzu obuwia powinno pozostać trochę luzu, co zapewni nam cyrkulacje powietrza, która to sprawi, że buty będzie nam się po prostu lepiej nosić.

 

Quero Handmade Leather Shoes 02

Fot:  deteched.com

 

Każdy z nas ma inną stopę i dlatego też nie każdy krój obuwia będzie pasować do niektórych kształtów stóp, a nawet jak już będzie pasować to może zdarzyć się tak, że będzie on mało komfortowy w codziennej eksplantacji. Dlatego też, gdy w wąski butach czujesz dyskomfort, mimo iż są one dobrze dobrane, to poszukaj innych modeli. Każda marka zajmująca się produkcją obuwia stosuje inny kształt kopyta, dlatego też warto nie ograniczać się do jednej marki a poszukać takiej, której obuwie będzie bliskie ideału. Taka mała rada, jeśli chodzi o mierzenie butów, mianowicie zawsze mierz buty w godzinach wieczornych, ponieważ wtedy nasza osiąga maksymalny rozmiar, przez co też unikniemy sytuacji, w których buty nagle stają się za ciasne. Ja zawsze, gdy wybieram buty, lubię pochodzić trochę po sklepie. Taki krótki spacerek sprawia, że już mniej więcej jestem w stanie, zweryfikować czy dane buty będą dla mnie wygodne w codziennym użytkowaniu, czy też nie.

 

 
jdbd3

 

O ile na co dzień mówię, że warto jest kierować się jakością, a nie marką. To w przypadku obuwia mówię, by kierować się i jakością i marką. Lepiej jest wybierać marki, które specjalizują się w produkcji wyłącznie obuwia i galanterii, ponieważ ich produkty będą o wiele lepiej wykonane, co wynika między innymi z ich doświadczenia. Natomiast unikaj wszelkiego rodzaju sklepów odzieżowych, które w swojej ofercie mają również obuwie, ponieważ te buty są raczej nikłej jakości. I przyznam się, że już kiedyś przekonałem się, jak tandetne są buty z sieciówek typu zara czy h&m.

 

lighter

Fot: tomaz.my

 

Kieruj się ceną. Niestety jednak z doświadczenia wiem, że nie kupisz dobrych butów za mniej niż 400-500 złotych, no, chyba że są one na przecenie. Zarówno wiele polskich, jak i zagranicznych marek obuwniczych kilka razy organizuje bardzo korzystne, i uwielbiane przez zakupoholików przeceny. Dlatego tez warto, jest być na bieżąco, rejestrując się do newslettera, czy zakładając kartę stałego klienta. Natomiast zapamiętaj jedno, na butach nie warto oszczędzać. Sporę grono osób kupuję, co sezon tanie śieciówkowe obuwie, zamiast zainwestować w jedną a dobra parę butów, która starczy na więcej niż jeden sezon. I niejednokrotnie, wiele osób, które przekonałem do inwestowania w nieco droższe buty, przyznała mi rację, że widzą naprawdę ogromną różnicę, jeśli chodzi o sam komfort noszenia między butami za 200 a za 500 czy nawet 1000 złotych. Moja najstarsza para butów ma 6 lat i dzięki właściwej pielęgnacji i ty, że na nich nie oszczędzałem, przetrwała tak długo, i nadal świetnie się prezentuje. Wiec inwestuj, bo warto.

 

To tyle, jeśli chodzi o dzisiejszy wpis. Mam nadzieje, że zawarte w nim informacje okazały się dla ciebie pomocne. Oczywiście niezmiernie ciekawi mnie, jakie są twoje kryteria butów doskonałych, dlatego też będę ci wdzięczy, jeśli podzielisz się nimi w komentarzu. No i oczywiście jak zawsze na sam koniec, nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić cię na mój newsletter, gdzie znajdziesz więcej na temat szeroko pojętego męskiego stylu.

Serdecznie pozdrawiam

 

 

signature