TORBA, AKTÓWKA, A MOŻE PLECAK, CZYLI KRÓTKO O PRAKTYCZNYCH AKCESORIACH

 

Mam ogromną słabość do wszelkiego rodzaju skórzanej galanterii. Skórzane torby, rękawiczki i paski, zawsze skupiają na sobie moją uwagę. Nie wiem czemu, tak mam, ale właśnie ta część garderoby pozytywnie mi się kojarzyła i z resztą nadal kojarzy. Dziś jednak chciałbym skupić swoją uwagę, na torbach. Ponieważ to o nich dzisiaj troszeczkę się rozpiszę. Dla mnie torba jest czymś niezbędnym, ilość rzeczy, które ze sobą nosze, jest na tyle duża, że ciężko byłoby mi, poupychać to wszystko po kieszeniach. Dlatego też wszelkiego rodzaju torby i teczki dość szybko stały się moimi najlepszymi przyjaciółmi i od tego czasu, towarzyszom mi prawie codziennie. Dlatego uznałem, że ciekawym pomysłem będzie się na ten temat nieco rozpisać.

Jeśli chodzi o torby, to w Polsce zaczyna się coś dziać. Mianowicie mimo iż ortalionowe plecaki w jakiś sposób nadal górują nad skórzanymi torbami. To jednak wielu mężczyzn decyduje się na zakup klasycznej skórzanej torby. I jest to decyzja godna pochwały. Mimo iż ludzie wychwalają użyteczność plecaków. To dla mnie jest to najbardziej niepraktyczny wynalazek, jaki kiedykolwiek powstał. Zawsze męczyło mnie to, że by wyciągnąć cokolwiek z plecaka, muszę się zatrzymać, ściągnąć go i dopiero wtedy wyciągnąć to, czego potrzebuję. Między innymi, przez to dość szybko zrezygnowałem noszenia plecaków. I już od ładnych paru lat, wszelkiego rodzaju torby, stały się moimi bliskim przyjaciółmi. Dziś posiadam naprawdę sporą kolekcję różnego rodzaju toreb. Dlatego dziś postanowiłem nieco zgłębić tematykę tego skórzanego akcesorium. Ponieważ jak się później okazało, torba, torbie nie równa. I właśnie o tym, będzie dzisiejszy wpis.

 

JDTA

 

Słowo torba to bardzo ogólne pojęcie. I tak naprawdę torby możemy podzielić na kilka różnych modeli, czy też rodzajów takich jak na przykład torba sportowa, torba weekendowa, czy aktówka. Jednak pomijając uszczegółowione określenia na konkretne modele, dla mnie torbą był zawsze model z dwoma uchwytami, lub paskiem. I nigdy jakoś specjalnie się na tym nie skupiałem. Jednak dziś, między innymi ze względu na fakt, iż moda męska to mój konik. Wiem jak poszczególne rodzaje męskiej galanterii grupować. Jednak by jeszcze bardziej nie namieszać pod pojęciem torba, w tym wpisie kryje się, że tak to ujmę "sportowa aktówka", czyli torba z para uchwytów i jeszcze jeden modle, czyli torba na ramię.

 

torby 1

Fot: suitsupply.com / wojas.pl 

 

Sportowa aktówka to coś pomiędzy aktówką a torbą. Czyli modle niej formalny niż aktówka i bardziej formalny niż torba na ramię. Ten model torby sprawdzi się świetnie zarówno do garnituru, zestawu klubowego, a nawet T-shirtu i jeansów. Oczywiście wiele zależy od rodzaju skóry, z której ów aktówka została wykonana. Jednak te najbardziej podstawowe modele, będą kompatybilne ze wspomnianymi wyżej zestawami. Uprzedzam, że pojęcie sportowa aktówka nie jest oficjalnym określenie na ten typ torby. A o wiele częściej występuje pod pojęciem, torba biznesowa, czy też aktówka.

 

 torby 2

Fot: suitsupplu.com /themodernmanbags.com

 

Model torby na ramię, nadaję się już tylko do casualowych stylizacji. Łączenie ów torby z marynarką, czy garniturem nie tylko będzie załamaniem zasad, ale również będzie miało dość zgubny wpływ na naszą marynarkę. Pasek torby umieszczony na ramieniu, czyli na poduszce naszej marynarki, może ją nie tylko wygnieść, ale też na stałe zdeformować, co wiąże się z koniecznością wymiany poduszek, lub też, gdy jest to niemożliwe, marynarka będzie po prostu nadawać się do kosza. Dlatego też zawsze, gdy wkładamy marynarkę, czy garnitur, warto postawić na torbę, którą nosi się w ręku, lub też w ogóle z niej zrezygnować.

 

JDTA2


Prosta klasyczna aktówka, czyli atrybut, lekarzy, urzędników, i niektórych nauczycieli. Z aktówką sprawa jest bardzo prosta, ponieważ jest na najbardziej formalny rodzaj torby. I tak naprawdę aktówka pasuję tylko do garnituru. Wszelkiego rodzaju zestawy typu granatowa marynarka z jeansami czy spodniami chinos nie będą po prostu pasować do aktówki. Jedyne, do czego prosta klasyczna aktówka pasuję, to dobrze zawiązany krawat, ciemny jednolity garnitur i czarne lakierowane buty.

 

aktówkiFot: suitsupplu.com /  shopphuonganh.com

 

Przyznam się, że jakoś niespecjalnie przepadam za takim typowym modelem aktówki. I patrząc na współczesne realia, ten model torby, już raczej odchodzi w zapomnienie. Większość mężczyzn decyduję się raczej na bardziej sportową wersję aktówki niż ten przestarzały model zapinany na bardzo charakterystyczne zapięcie. Aczkolwiek myślę, że samo znaczenie aktówki w naszej kulturze, nigdy nie straci na wartości. I zawsze słysząc słowa aktówka, będziemy mieli przed oczami profesora, czy biznesmena, z którymi ów aktówkę niegdyś utożsamialiśmy. A dzisiaj już mało kto o niej pamięta.

 

 JDTA3


No i przyszedł czas na stary poczciwy plecak, za którym sam nie przepadam. Od zawsze, jakoś nieszczególnie przepadłem za plecakami. Już w szkole były dla mnie prawdziwą udręką i noszenie garbu wypełnionego książkami było dla mnie czymś nie do przeżycia. Więc gdy tylko pojawiła się okazja, od razu przerzuciłem się na torby. Współczesny asortyment plecaków jest naprawdę spory i przyznam się, że niektóre modele są naprawdę ciekawe. Natomiast sam już raczej nigdy nie powrócę do plecaków, ponieważ gdy tylko widzę plecak, to od razu przypomniana mi się jego niepraktyczna strona.

 

plecaki
Fot: twiceversa.com / lyst.com

 

Konie tych narzekań i przejdźmy do konkretów. Wiem, że na pewno znajdą się amatorzy plecaków, więc teraz kilka przydatnych informacji dla nich. Plecak, sam w sobie jest mało formalnym dodatkiem, i raczej sprawdzi się w casualowych połączeniach, niż typowo elegancki. Nigdy, przenigdy nie zakładaj plecaku do garnituru ! Nigdy ! Po pierwsze, ta sama sytuacja co z torbą na ramię, tylko że w zdwojonej sile. Sam plecak wygania nam zarówno plecy naszej marynarki, jak i niszczy nasze poduszki wszyte w ramionach marynarki. A po drugie, ortalionowy plecak, założony do eleganckiej marynarki wygląda tak tragiczne, że nawet niektóre kobiety śmieją się z mężczyzn noszących plecak do marynarki. Więc jeśli nie przekonuję cię fakt, iż twoja marynarka może ulec zniszczeniu, to może skreślenie u płci pięknej cię przekona. Plecak zostaw na górską wycieczkę, a na co dzień lepiej zainwestuj w torbę, szczególnie jeśli na co dzień towarzyszy ci garnitur czy marynarka. Plecak lepiej włożyć do szafy i wyciągać tylko, na wspomnie powyżej górskie wycieczki.

 

JDTA4


Mimo 21 wieku, w Polsce kopertówka w męskim wydaniu jest nadal bardzo kontrowersyjna. Dla mnie natomiast nie jest to problemem i ja jak to ja niczym się nie przejmuję. Kopertówka, teczka, czy jak kto lubi to inaczej nazwać. To świetne rozwiązanie szczególnie latem, gdy wszystko, co chcemy upchać w krótkich spodenkach, się po prostu nie mieści, to mała skórzana kopertówka będzie super rozwiązaniem. To, co również bardzo lubię w kopertówkach to ich uniwersalność, pasuję zarówno do garnituru, jak i sportowej marynarki, a i do T-shirtu i chinosów również będzie pasować. Poza tym większość kopertówek jest w rozmiarze kartki A4. Więc gdy nie chcemy tachać ze sobą ciężkie skórzanej torby. To taka cienka kopertówka, będzie świetnym rozwiązaniem, które spokojnie pomieści klucze, telefon, portfel i kilka drobiazgów i będzie przy tym bardzo stylowo wyglądać.

 

To tyle, jeśli chodzi o dzisiejszy wpis. Mam nadzieję, że zawarte w nim informacje w jakiś sposób okażą się dla ciebie pomocne. Niezmiernie ciekawi mnie również, jakie jest twoje zdanie na temat męskich akcesoriów, w szczególność toreb. Będę wdzięczny, jeśli pozostawisz swoją opinię w komentarzu. No i oczywiście na sam koniec pragnę zaprosić cię na mój newsletter, gdzie znajdziesz więcej wartościowej wiedzy z zakresu szeroko pojętego męskiego stylu.

Serdecznie pozdrawiam.

 

signature