KRÓTKO O TYM, JAK NIE UGOTOWAĆ SIĘ LATEM

 

Skwar, patelnia, czy po prostu upał. O tym, jak uciążliwe są letnie warunki pogodowe, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Osobiście nie jestem fanem 30 stopni w cieniu, ale co poradzić, no niestety na pogodę wpływu nie mamy, a wyglądać trzeba. No właśnie, mimo iż temperatury nas nie rozpieszczają. To wcale nie oznacza, że musimy gotować się ubraniach, bo i na to są sposoby, dzięki którym, wyjście z klimatyzowanego pomieszczenia, w upalne południe nie będzie stanowić dla nas problemu. Zainteresowany ? W takim razie nie pozostaje ci nic innego, jak zagłębić się w dalszą część tego artykułu.

Niejednokrotnie spotkałem się z pytaniami "czy nie jest mi za gorąco w tej koszuli ? " Tudzież stwierdzeniami, "ja to bym już nie wytrzymał w tych spodniach". Mimo faktu, iż latem również noszę, zarówno koszulę z długim rękawem, jak i długie spodnie. To zwykle jest tak, że pocę się o wiele mnie, niż osoba ubrana w krótkie spodenki i koszulkę. Co jest moją tajemnicą ? Zapewne to pytanie zaprząta ci teraz głowę. Stali bywalcy mojego bloga, jak i większość moich znajomy wiedzą, że potrafię odrzucić nawet najpiękniejszy płaszcz, marynarkę, czy garnitur tylko dlatego, że jakąś część ich składu nie do końca mi odpowiada. Tkanina, z której wykonywane są ubrania, to dla mnie świętość, o którą opieram każda zakupową decyzję. I dlatego też zawsze, niezależnie od kroju, marki, czy koloru, pierwsze co sprawdzam, to składa. Jeśli jakieś włókna syntetyczne wkradną się w dane ubranie, to w większości sytuacji rezygnuję z jego zakupu. To czasami nawet maniakalne zapatrzenie w składy odzieży, daję bardzo pozytywne skutki szczególnie latem, kiedy podczas uciążliwych upałów nie gotuję się w długim rękawie. Dziś zaprezentuję, ci kilka tkani, które sprawdzą się bardzo dobrze, szczególnie podczas męczących upałów.

 

NUSL

 

Myślę, że własności lnu nie są nikomu obce, ponieważ len to jedna z najlepszych tkanin na lato. Po pierwsze i chyba najważniejsze lniane tkaniny zapewniają stałą cyrkulację powietrza, przez co też mniej się pocimy. Po drugie len nie przepuszcza promieniowania UV, ponieważ zawarta w lnie ligina jest absorbentem promieni UV. Poza tym sam len ma właściwości anty alergiczne i antybakteryjne, przez co też zapewnia on naturalny mikroklimat zdrowy dla naszej skóry. No ale przede wszystkim len jest po prostu przewiewny, co latem podczas wysokich temperatur będzie dla nas czymś naprawdę zbawiennym.

 

0000222001 9 1 13

Fot: fashionbeans.com

 

Oczywiście sam len ma również wady, o których warto wspomnieć. O ile zapewnia on wszystko, co najlepsze naszej skórze, to jednak sam przy tym mało estetycznie wygląda, ponieważ niestety, ale lniane tkaniny bardzo się wygniatają, i niezależnie jakbyś my uważali, czy jak długo prasowali lniana tkanina, to po dosłownie kilku minutach noszenia strasznie się wygniecie. Dla jednych to wada, a dla innych urok lnianych ubrań. Według mnie taka lniana wygnieciona koszula z podjętymi rękawami akurat bardzo dobrze się prezentuje. Oczywiście warto pamiętać o tym, że lniane ubrania, to ubrania o bardzo niskim stopniu formalności, dlatego też niestety nie wpasują się one w korporacyjny dress code. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy sytuacja, w której się znajdujemy, wymaga od nas założenia czegoś formalnego. Bo niestety, ale wtedy len się nie sprawdzi.

 

 NUSL2

 

Kolejną tkaniną, już nieco bardziej formalną niż len będzie oczywiście bardzo dobrze znana bawełna, czyli tkanina, z której notabene szyję się najwięcej ubrań. Bawełnie jednak możemy klasyfikować, i tak na ryku możemy spotkać różne "rodzaje" bawełny, różniące się splotem, a też dość często możemy spotkać się z bawełną posiadającą różne syntetyczne domieszki. Oczywiście o syntetycznych domieszkach radzę w ogóle zapomnieć, ponieważ niezależnie czy jest lato ,czy zima, to syntetyczne domieszki raczej się nie sprawdzają, ale jest to temat na inny artykuł. Skupmy się jednak na 100% bawełnie, ponieważ ona również jest klasyfikowana. I tak na przykład może się zdarzyć, że w jednej bawełnianej koszuli, strasznie będziemy się pocić, natomiast w innej już nie. Jest to zależnie od splotu bawełny, ponieważ właśnie ten czynnik decyduję o przewiewności naszych ubrań.

 

 angelona2

Fot: fashionbeans.com 

 

Latem szczególnie warto wybierać bawełniane tkaniny o szerokim splocie, który zapewnia o wiele lepszą cyrkulację powietrza, przez co też my będziemy czuć się po prostu lepiej. Oczywiście bawełna, jak i len, ma różne właściwości, które potęgują komfort noszenia. Ponieważ bawełna posiada właściwości higroskopijne, przez co też jest w stanie wchłonąć 25% wilgoci, nie dając przy tym wrażenia mokrej tkaniny. Co szczególnie w upalne dni, będzie dla nas bardzo korzystne, ponieważ nieco zminimalizuję to naszą potliwość, a tak szczerze, to po prostu bez problemowo wchłonie to, co z siebie wylejemy bez mokrych plam na tkaninie. Bawełna jest już bardziej formalną tkaniną, przez co też sprawdzi się lepiej w sytuacjach wymagających od nas wysokiej formalności.

 

NUSL3

 

Jak to ? Przecież wełna to gruba ciepła tkanina na zimowy sweter, przecież latem możemy się w niej ugotować. I tak i nie, wełna ma właściwości termoregulacyjne, przez co też zimą zatrzymuję ona ciepło, natomiast latem zatrzymuję ona zimno, czyli utrzymuję stałą temperaturę naszego ciała, nie ogrzewając nas przy tym. Oczywiście nie polecam noszenia latem wełnianych swetrów, natomiast wełniane bez podszewkowe marynarki, czy w przypadku kobiet lekkie wełniane sukienki, równię będą o wile lepszym rozwiązaniem niż na przykład tkaniny posiadające syntetyczne domieszki.

 

The Versatile Gent Pal Zileri Mensstyle Menswear Spring Summer 2013 8

Fot: pinterest.com 

 

Oczywiście, jeśli chodzi o wełnę, to jest to jakaś alternatywa na chłodniejsze letnie dni. Na pewno nie polecałbym zakładania wełnianych ubrań podczas 30-stopniowych upałów, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Mimo iż wełna świetnie radzi sobie z separowaniem wilgoci, to jednak nie polecam zakładania wełnianych ubrań powyżej 23 stopni, ponieważ powyżej tej temperatury może być to dla nas po prostu uciążliwe. Jednak sama w sobie wełna to naprawdę świetna tkanina.

 

To tyle, jeśli chodzi o dzisiejszy wpis, mam nadzieje, że zawarte w nim informacje pomogą ci przetrwać lenie upały. Oczywiście, jak zawsze na sam koniec pragnę zaprosić cię na mój newsletter, gdzie znajdziesz więcej wartościowych informacji, na temat szeroko pojętej dziedziny męskiego stylu.

Serdecznie pozdrawiam.

 

signature