GDZIE USZYĆ SOBIE KOSZULĘ, CZYLI ZESTAWIENIE OFERT SZYCIA MTM

 

Koszula to bezprecedensowo, podstawa męskiej garderoby. Niezależnie od stylu, jaki preferujemy, to ten klasyk męskiej elegancji powinien być stałym bywalcem naszej szafy. Współczesny rynek koszul jest naprawdę ogromy. Jednak niestety, czeto bywa tak, że mimo szerokiej oferty sklepów odzieżowych nie potrafimy znaleźć koszuli idealnej. Rozwiązaniem tego problemu jest szycie miarowe, które daję nam możliwość personalizacji koszuli pod każdym możliwym względem. Więc w związku z tym, iż cenie sobie jakość idącą w parze z profesjonalizmem. Postanowiłem zbliżyć się nieco do tego tematu i sprawdzić gdzie warto po taką koszulę się udać.

Szczycie miarowe koszul, to temat, którym zainteresowałem się już jakiś czas temu. A wpływ na to miał między innymi fakt, iż naprawdę z trudem jest mi znaleźć koszulę, z której byłbym w 100% zadowolony. Czasami małe detale zniechęcają mnie do zakupu danej koszuli. Z drugiej strony, gdy już udaje mi się znaleźć koszulę bliską ideału, to często rozczarowuje ona swoim składem, gdzie niejednokrotnie sporę domieszki włókien syntetycznych doprowadzały mnie do szału. Już nawet nie wspomnę o ubogiej gamie rozmiarów, czy mało estetycznych szwach. Między innymi właśnie przez powyższe czynniki od dłuższego czasu, rozważałem uszycie koszuli na miarę. Do szycia miarowego, po pierwsze, przekonał mnie szeroki wybór tkanin, oraz możliwość personalizacji niemalże każdego elementu, poczynając od kołnierza, a kończąc na wyborze guzików. Jednak tutaj pojawił się problem, a mianowicie gdzie najlepiej się udać w celu sprawienia sobie takiej koszuli ? I okazało się, że naprawdę sporo marek oferuję taką usługę. Więc uznałem, że ciekawym będzie zestawienie kilku wybranych przeze mnie ofert, w celu wybrania tej najlepszej, i tak oto w mojej głowie pojawił się pomysł na przygotowanie tego wpisu.

Wybrałem dwie firmy specjalizujące się w szyciu miarowym oraz trzy, które w swojej szerokiej ofercie, dają nam możliwość uszycia koszuli na miarę. Następnie udałem się do wszystkich salonów w celu uzyskania niezbędnych dla mnie informacji. To, co w usłudze szycia na miarę jest dla mnie najbardziej istotne to, tkaniny, czas realizacji, możliwość personalizacji, monogram, oraz cena i nastawienie obsługi. Marki, które wybrałem, to Cafardini, Krawiec z dojazdem, Lancerto, Vistula, oraz bytom. Podczas wyboru ów firm kierowałem się przede wszystkim, ich dostępnością, a dokładniej tym, czy znajdują się w większych miastach polski. Tak by każdy mógł również sam zaznajomić się z ich ofertą. Więc nie przedłużając już, przejdźmy do konkretów.

 

OKNM1 

 

Pierwszym miejscem, do którego się wybrałem, był showroom Cafardini, czyli marki specjalizującej się w szyciu metodą MTM. Marka ta jest dość znana i bardzo ceniona, dlatego też, gdy w mojej głowie pojawił się plan uszycia koszuli na miarę. Było to pierwsze miejsce, o którym pomysłem. Co prawda showroomy Cafardini znajdują się tylko w 3 miastach polski, w Warszawie, Katowicach, oraz w Łańcucie. Jednak w związku z faktem, iż słyszałem naprawdę sporo dobrego o tej marce, postanowiłem, że powinna znaleźć się w tym porównaniu. Zanim postanowimy odwiedzić salon marki Cafardini, musimy umówić się na konkretny dzień. Ponieważ z tego, co udało mi się dowiedzieć, to konsultanci czeto wyjeżdżają w teren.

 

Charvet bespoke shirt measuring

Fot:  permanentstyle.com

 

Ja odwiedziłem salon znajdujący się w Katowicach na ulicy Korfantego, by dopytać się o wszystkie istotne dla mnie kwestie. I tak pierwszą, zdecydowanie najważniejszą, była oczywiście jakoś tkanin, z której wykonywane są koszule. W przypadku Cafardini wszystkie tkaniny to bawełna egipska. Więc tutaj nie ma się, do czego przyczepić. Drugą dla mnie istotną kwestiom jest monogram, czyli małe literki znajdujące się na mankiecie koszuli. I w przypadku Cafardini mamy do wyboru dwie czcionki, jedną bardzo prostą, druga nieco bardziej elegancką z estetycznymi zawijasami. Obie czcionki występują w szerokiej gamie kolorystycznej, więc myślę, że nawet najbardziej wybredne osoby znajdą coś dla siebie. Oczywiście monogram jest już wliczony w cenę koszuli. Co do personalizacji, to mamy tutaj naprawdę szerokie pole do popisu, poczynając od wyboru mankietów przez plisę, poszycie na plecach, aż po kołnierz. Więc naprawdę możemy zaszaleć. Jeśli chodzi o Cafardini, to czas oczekiwania wacha się od 5 tygodni do maksymalnie miesiąca. I w tym czasie następuje jednak przymiarka. Na obecną chwilę, zamówienia są zbierane do końca lipca, ponieważ potem szwalnie mają urlopu, więc niestety lepiej szybko się decydować.

Na sam koniec oczywiście cena. Wbrew pozorom, szycie na miarę jest przystępne cenowo, i tak za uszycie koszuli w salonie Cafardini zapłacimy 690 złotych. Czyli poniekąd jest to wartość na przykład dwóch koszul marki Hugo Boss, gdzie niestety czasami może spotkać się z domieszką włókien syntetycznych. Natomiast w przypadku koszuli szytych miarowo, to my decydujemy o wszystkim. Dlatego według mnie o wiele lepszym pomysłem jest zainwestowanie właśnie w koszulę szytą na miarę. Na sam koniec, jeszcze kilka słów o obsadzę. Pan, z którym miałem okazję rozmawiać, była miły i widać było, że zna się na swoim fachu. Miał napraw ogromną wiedzę na temat usługi, jaką świadczy więc, bez problemu dowiedziałem się wszystkiego. Mimo tego, iż jestem dość młody, to nie zostałem potraktowany z góry, co niestety czasami ma miejsce w ekskluzywnych butikach.

 

OKNM2

 

Druga firma, którą wybrałem to Krawiec z dojazdem. Usługa ta wydała mi się niezwykle ciekawa, między innymi ze względu na fakt, iż działa ona na terenie całej polski. Więc niezależnie z jakiego miasta byśmy nie byli, to i tak krawiec przejedzie pod nasze drzwi. Tutaj też wszystkie niezbędne informacje, znajdziemy na stronie internetowej, więc zanim zdecydujemy się umówić na spotkanie mam już pogląd, czego możemy oczekiwać. Krawiec z dojazdem ma 3 warianty uszycia koszuli. Jest to usługa Premium, której cena wynosi 399 złotych. Tutaj niestety rodzaj tkaniny to tkanina mieszana. Więc myślę, że raczej na tę opcję bym się nie zdecydował. Druga to usługa Luxury za cenę 499 złotych, tutaj już koszula wykonana jest z bawełny. No i ostatnia, to usługa Exclusive za cenę 599 złotych, i tutaj koszulę są już szyte z bawełny egipskiej. Nie będę ukrywać, że ta ostatnia jest według mnie najlepsza. Niestety w przypadku krawca z dojazdem za niektóre rzeczy musimy dopłacić. I tak za monogram na przykład musiałbym dopłacić już 10 złotych. Może nie jest to majątek, ale uważam, że jest to przesadą. Ponieważ krawiec z dojazdem, to jedyna marka, w której spotkałem się z takim czymś.

 

1920x1265 bespoke

Fot: dunhill.com 

 

Termin realizacji jest ustalany indywidualnie. I gdy skontaktowałem się z ów krawcem. On spytał się mnie, na, kiedy potrzebowałbym tę koszulę. I uprzedził, że dopiero po ściągnięciu miary i spersonalizowania przeze mnie koszuli będzie on w stanie określić mniej więcej czas realizacji zamówienia. Zaletą tej usługi, jest przede wszystkim to, że cały proces jest przeprowadzany w domu klienta, więc nie musimy nawet wychodzić z domu, by sprawić sobie koszulę szytą na miarę. I jeszcze słowo o obsłudze, ponieważ tutaj również pan, z którym rozmawiałem był naprawdę miły. Co prawda rozmawiałem z nim tylko przez telefon, jednak mimo to starał się on, wytłumaczy mi wszystko zwięźle i bardzo konkretnie. Więc podczas zaledwie 10-minutowej rozmowy dowiedziałem się wszystkiego, co było dla mnie istotne.

 

OKNM3

 

Teraz przejdę już do marek, które jako dodatkową usługę oferują właśnie szycie miarowe. I tutaj pierwszy salon, do którego się udałem, był salon Lancerto w Silesia City Center w Katowicach, zagościłem tam równo o godzinie 10:00, czyli tuż po otwarciu. Jeśli chodzi o Lancerto, to mamy tutaj dwie możliwości. Pierwsza to koszula wykonana z 100% bawełny za cenę 299,90 złotych. I druga możliwość, to koszula z domieszkami za 249,90 złotych. I przyznam się szczerze, że na początku myślałem, że jest to cena za samą tkaninę, i płaci się osobno za przysłowiową robociznę. Jednak nie, ponieważ cena 299,90 złotych obejmuję uszycie całej koszuli wraz z wszyciem monogramu. Co prawda możliwości personalizacji koszuli były zdecydowanie mniejsze niż w przypadku Cafardini, ponieważ miałem do wyboru o wiele mniej tkanin, a także nie miałem możliwości wyboru spośród szerokiej gamy kolorystycznej, jeżeli chodzi o nici, z których wyszywany jest monogram. I też niestety w próbnikach nie udało mi się znaleźć bawełny egipskie. To jednak jest to najtańsza i najszybsza możliwość uszycia koszuli metodą MTM. Ponieważ czas oczekiwania wynosi max. do 3 tygodni. Oczywiście zostałem uprzedzony o sezonie urlopowym, więc w sezonie letnim ten czas może się nieco wydłużyć.

 

Charvet bespoke shirt collar linings

Fot:  permanentstyle.com

 

Panie, z którymi przyszło mi rozmawiać, były niezwykle miłe. Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, na wszystkie pytania uzyskałem bardzo konkretne i treściwe odpowiedzi. A nawet gdy dopytywałem się o monogram, to mimo iż pani, z którą rozmawiałem, nie wiedziała, czy jest on wliczony w cenę, czy też nie. To nie było dla niej problemem zadzwonienie do innego butiku w celu uzyskania informacji. A nawet gdy na początku nikt w innym salonie nie dobierał, to pani powiedziała, bym zostawił im swój numer. I gdy tylko dopyta się o monogram, od razu się ze mną skontaktuję. Jestem niezwykle zadowolony z obsługi w salonach Lancerto, ponieważ jest ona, naprawdę profesjonalna co sprawia, że zakupy w Lancerto to prawdziwa przyjemności.

 

OKNM4

 

Moim kolejnym przystankiem była Vistula również w Silesia City Center i przyznam się szczerze, że po wizycie w ich salonie trochę mi się odechciało. Od momentu wejścia do butiku miałem dziwne wrażenie, że przeszkadzam. I też, gdy podszedłem do kasy, by oznajmić, że przychodzę w celu uszycia koszuli na miarę, zostałem zmierzony bardzo nieprzyjemnymi spojrzeniami. Już trzeci raz spotykam się, z tym że obsługa w Vistuli jest niezbyt miła przynajmniej w moim przypadku. Mimo iż pani, z którą rozmawiałem, była obojętna w stosunku do mojej osoby. To jednak widać było, że niechętne opowiadała mi o możliwości szycia miarowego. Natomiast mimo to, udało mi się uzyskać wszystkie ważne informacji. Co do samego materiału, to miałem możliwość przejrzenia dwóch bardzo ubogich próbników, i też z informacji, jakie udało mi się uzyskać. To w Vistuli szyje się ze 100% bawełny, też pani, z którą rozmawiałem, nie miała pojęcia czy jest możliwość uszycia koszuli z bawełny egipskiej. I też nie zaproponowała mi, że może się skontaktować z innym butkiem w celu uzyskania takich informacji, więc nie ukrywam, że takie nastawienie bardzo mnie rozczarowało, tym bardziej że mówimy o butiku Vistuli.

 

luca avitabile bespoke shirt cuff

 Fot: pinterest.com

Tego, co udało mi się dowiedzieć, to że cena takiej koszuli to od 500 do 600 złotych. I tutaj nawet nie musiałem się zapytać, ponieważ pani od razu wyraźnie to zaznaczyła. Tak jakby celowo chciała oznajmić, że jest to droga usługa. O czas oczekiwania już musiałem dopytać się sam. I w przypadku Vistula czeka się od 5 do 6 tygodni, więc też nie jest to jakość specjalnie długo. Oczywiście tutaj również zostałem uprzedzony o sezonie urlopowym. Co do monogramu, to oczywiście jest on w cenie, jednak niestety nie miałem okazji zobaczenia próbnika. Więc absolutnie nie wiem nic o czcionce, czy gamie kolorystycznej nici, z której monogram jest wyszywany. Oczywiście mamy tutaj pełną możliwość wyboru kołnierza, mankietów, czy też plisy. Niestety, ale tylko tyle udało mi się dowiedzieć. Szczerze, to Vistula jest ostatnim miejscem, do którego bym się udał w celu uszycia koszuli. Ponieważ nastawienie personelu pozostawia wiele do życzenia. Więc jeśli mam być w traktowany w taki sposób to wolę wybrać inny salon. A naprawdę jest w czym wybierać.

 

OKNM5

 

Po wizycie w Vistuli byłem zniesmaczony, jednak maiłem w planach odwiedzić jeszcze salon marki Bytom. Tutaj już w przeciwieństwie do Vistuli pan, który mnie obsługiwał, był bardzo uprzejmy. Mimo faktu, iż znalezienie próbników z tkaninami zajęło mu troszeczkę czasu, to jednak bardzo szczegółowo opisał mi cały proces szycia koszuli w Bytom. I tak marka bytom oferuje nam dwie możliwości, pierwszą jest dopasowanie koszuli na podstawie wybranego przez nas modelu z oferty marki. Tutaj niestety nie mamy możliwości personalizacji, ponieważ jest to tylko dopasowanie gotowego już modelu koszuli do naszej sylwetki. Cena takiej usługi to od 300 do 500 złotych i czas oczekiwania na taką koszulę to 21 dni.

 

custom made and bespoke dress shirts are better investments than off the peg ones in the long run heres why.png

Fot: buissnesinsider.com

 

Drugą opcją jest oczywiście szycie na marę. I tutaj uprzedzam, jeśli zdecydujecie się na markę bytom, to zanim udacie się do butiku, warto, jest uprzedzić ich dzień wcześniej o swojej wizycie, tak by osoba odpowiedzialna za ściąganie miary była wtedy na miejscu. W przypadku bytom cena szycia na miarę to 600 złotych i również mamy tutaj szeroką możliwość personalizacji, a także wyboru taniny. W próbnikach znajdowały się, zarówno tkaniny z domieszkami, jak i 100% bawełna, a także bawełna egipska więc wybór tkanin jest naprawdę spory. I oczywiście monogram jest już wliczony w cenę. Tutaj czas oczekiwania na taką koszulę to od 4 do 6 tygodni. Oczywiście również zostałem uprzedzony o urlopach na przełomie sierpnia. Co do obsługi, to tak jak już wspomniałem pan, z którym rozmawiałem był bardzo miły, więc tutaj również nie mam żadnych zastrzeżeń.

 

OKNM6


Uważam, że rozeznanie to było bardzo dobrym pomysłem. Wiele się dzięki temu dowiedziałem i nie zwykle ułatwiło mi to podjęcie decyzji o tym, gdzie uszyć sobie koszule. Jeśli chodzi o marki specjalizujące się w szyciu na miarę, to niezwykle trudno jest mi określić, która z wybranych przez mnie marek jest po prostu lepsza. Na pewno przewagą Cafardini jest fakt, że podczas mojej wizyty miałem okazję zobaczyć już gotową, uszytą koszulę, a także inne wyroby marki. Nie wiem, czy w przypadku krawca z dojazdem również miałbym możliwość zobaczenia gotowego produktu na żywo. Natomiast przewagą krawca z dojazdem jest to, że mamy możliwość uszycia koszuli bez wychodzenia z domu. Nie ukrywam jednak, że oferta Cafardini nieco bardziej do mnie przemawia, natomiast myślę, że obie oferty są naprawdę godnie polecenia.

Natomiast jeśli chodzi o salony mody męskiej, które oferują możliwość szycia na miarę. To na pewno nie poleciłbym Vistuli, aczkolwiek może w innych miastach nastawienie obsługi może być zupełnie inne jednak, pomijając już fakt nieprzyjemnej obsługi. To i tak oferta Vistuli w porównaniu z innymi markami jest najbardziej, że tak powiem uboga. Tutaj natomiast bezkompromisowo wygrywa Lancerto, ponieważ ich usługa jest najtańsza i najszybsza. Co prawda nie wiem jeszcze, jak wygląda to w praktyce, ale z chyba poza koszulą uszytą u krawca pokuszę się jeszcze uszyć jedną właśnie w Lancerto. Co do Bytom, to ciężko jest mi wystawić werdykt. I powiem tak, że gdyby Lancerto nie miało możliwości szycia na marę, to wtedy wybrałbym właśnie bytom. Oczywiście warto pamiętać o tym, że w przypadku Lancerto, Bytom i Vistuli, nie każdy butik oferuję możliwość szycia na miarę, ale informacje o tym można znaleźć na ich stronach internetowych.

 

Mam nadzieję, że ten wpis okaże się dla ciebie pomocny. Przygotowanie tego wpisu dało mi naprawdę sporo pozytywnych doświadczeń i też dowiedziałem się wielu naprawdę wartościowych rzeczy. Na sam koniec oczywiście pragnę zaprosić cię na mój newsletter, gdzie znajdziesz więcej wartościowych informacji, jeśli chodzi o szeroko pojętą tematykę męskiego stylu.

Serdecznie pozdrawiam.

 

signature