SZTUKA ŁĄCZENIA WZORÓW

 

Na łamach tego bloga, poruszyłem już setki tematów. Dotykających praktycznie każdy aspekt męskiego stylu. Pisałem o wyborze garnituru, jego poprawnym dopasowaniu, o właściwej selekcji obuwia. A nawet o poprawnym doborze okularów przeciwsłonecznych. Szukając pomysłu, o czy jeszcze mógłbym napisać. Zauważyłem, że nigdy nie zagłębiem się w temat wzornictwa. A nieco jaśniej rzeczy ujmując na temat poprawnego dopasowania wzorów. I o ile temat ten może się wydawać na ogół prosty. To jednak niejednokrotnie przyszło mi zobaczyć. Jak wiele mężczyzn ma z tym problem. Dlatego dzisiaj postanowiłem przygotować artykuł. Który będzie stanowił swego rodzaju kompendium wiedzy na temat selekcji wzorów.

By cię nie znudzić. Przedstawię kilka najważniejszych zasad poprawnego doboru wzorów. Tym razem nie będę się za bardzo rozpisywał. A skupię się na samych konkretach. A by nieco lepiej, zobrazować ci owe zasady. Właściwą selekcję wzorów, zobrazuję kilkoma przykładami. Jednak zanim do tego przejdziemy. Warto obalić jeden mit, który to gdzieś kiedyś został przyjęty. I tak trwa sobie do dziś. Mit ten mów, że im niej wzorów tym lepiej. Ta mityczna zasada, oczywiście ma w sobie trochę prawdy. Jednak warto ją zignorować i nieco poeksperymentować. A gwarantuje ci, że na pewno przyniesie to o wile lepsze efekty. Niż ścisłe przestrzeganie reguł. I tak jak obiecałem, nie będę się zbytnio rozpisywał. Dlatego przejedzmy do sedna.

 

JŁW1


Jedną z kluczowych zasad, jaką warto przyswoić sobie, jeśli chodzi o poprawną selekcję wzorów. Jest to, iż czym w naszej stylizacji mniej jest wzorzystych elementów. Tym jest ona bardziej formalna. Na przykład, jeśli wkładamy gładki granatowy garnitur, czarny krawat, białą koszulę, i gładką poszetkę. To ów połączenie będzie stylizacją o bardzo wysokim stopniu formalność. Jednak jeśli zamienimy kilka elementów. Na przykład poszetkę i krawat. Na takie posiadające ciekawe wzory. Zmniejszymy formalność całej stylizacji. Wiadomo, im więcej kolorowych, i wzorzystych elementów w naszej stylizacji. Tym będzie stawać się ona coraz mniej formalna.

 

STOPIEŃ FORMALNOŚCIFot: Suitsupply.com

 

Wielu mężczyzn, postrzega już sam garnitur jako formalną część garderoby. Jednak w rzeczywistości, możemy podzielić garnitury na te formalne, i te o niższym stopniu formalności. A jednym z czynników, decydujących o tym. Będzie właśnie wzór występujący na tkaninie, z której jest on uszyty. Rzecz jasna, wpływ na formalność garnituru, ma o wiele więcej czynników. Jednak wzór oraz kolor. To jedne z kluczowych elementów, które warto brać pod uwagę podczas budowy stylizacji.

 

JŁW2


Powyżej wspomniałem już, że jednym z największych mitów. Jest właśnie mit mówiący, że im mniej wzorów w całej stylizacji tym lepiej. Jest to bzdura. Ponieważ sekret tkwi nie w ilości, lecz we właściwy doborze wzorów. Oczywiście tragicznie będzie prezentować się, połączenie koszuli w abstrakcyjne wzory, z krawatem w kropki, i marynarką w kratę. I w tym przypadku można powiedzieć, że ilość wzorów może zrujnować całą stylizacji. Jednak gdy, zmienimy kilka elementów. Na przykład, zastępując koszulę w abstrakcyjne wzory, modelem w delikatny mikro wzór, a krawat zaś zamienić na krawat dzianinowy. W ten sposób zmieniamy całokształt stylizacji, sprawiając, że mało estetyczne pobojowisko stanie się bardzo ciekawym połączeniem.Tak naprawdę ilość zastosowanych w stylizacji wzorów, nie ma szczególnego znaczenia. Ważne jest, natomiast to by wszystko tworzyło spójną całość. Jednak osobiście odradza, duża ilość wzorzystych elementów osobą, które niekoniecznie czują się dobrze w dziedzinie selekcji wzorów. Czasem, o wile lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na jedne ciekawy element. Niż kilka, co do których nie mamy pewności. Czy na pewno tworzą razem wspólną całość. A i oczywiście najważniejsze. Pamiętaj o tym, by ilość wzorów dobrać do okazji. Jednak o tym pisałem już w punkcie pierwszym.

 

JŁW3


Kiedyś spotkałem się z opinią, że jeśli dwa zupełnie niepasujące do siebie wzory. Będą miały jeden wspólny element, na przykład kolor. To można je ze sobą łączyć. O ile pamiętam, słowa te przeczytałem w jakimś kolorowym czasopiśmie dla mężczyzn. Według mnie jest to kompletna bzdura. A całość, na pewno niezbyt estetycznie się prezentuje. Załóżmy na przykład, taką sytuację. Znów marynarka w bardzo charakterystyczną, mocno odznaczającą się kratę, na przykład granatową. Połączona z koszulą w bardzo abstrakcyjny wzór. Na której znajdzie się, jakiś granatowy element. Nie wiem, jak inni, postrzegają tego typu połączenie. Natomiast według można to nazwać porażką.

 

ŁACZENIE 1Fot: gentlemansgazette.com

 

I oczywiście autor powyższych słów, miał trochę racji. Jednak spójność w kontekście wzorów, należy rozumieć nieco inaczej. Na przykład, gdy zakładamy wspomnianą wcześniej marynarkę. W bardzo rzucającą się w oczy kratę. Elementem do niej kontrastowym, będzie na przykład poszetka w abstrakcyjny wzór. Jeszcze inny przykład. Mianowicie, kiedy założylibyśmy marynarkę w mikro wzór. Na przykład model charakterystyczną jodełkę. Elementem kontrastowym do niej, będzie na przykład krawat w szerokie pasy. Trudno jest to opisać. Ponieważ to czy dane wzory są ze sobą spójne, najlepiej jest ocenić na oko. Może istnieć sytuacja, w której krawat w geometryczny wzór będzie współgrał z prążkowanym garniturem. Jednak czasami może być zupełnie na odwrót. I nawet, dwa teoretycznie pasujące elementy. Nie będą ze sobą estetycznie współgrały.

JŁW4

 

 

Jeśli chodzi o prawidłową selekcję wzorów. To elementy garderoby w mikro wzór, będą jednym z naszych sprzymierzeńców. Ponieważ w przypadku mikro wzorów, naprawdę trudno jest przesadzić. I tak na dobrą sprawę, tutaj naprawdę możemy zaszaleć. I łączyć na przykład marynarkę w mikro wzór, ze spodniami również w mikro wzór. Do tego koszula w prążki, ciekawy krawat, no i oczywiście zwracająca uwagę poszetka. Mimo iż, w tym przypadku występują aż cztery elementy posiadające wzór. To i tak, całość będzie prezentować się bardzo estetycznie.

 

JŁW5

 

Jednak według mnie, najlepszym sposobem doboru wzorów. Będzie skupienie się na jednym kluczowym elemencie. Na przykład, wspomnień już niejednokrotnie marynarce w kratę. Warto jest wyeksponować tę część naszej garderoby. Sprawić, by była ona w centrum zainteresowania. Zwracała na siebie uwagę. Dzięki czemu całość będzie się bardzo ciekawie się prezentować. I nie do to efektu przepychu. Charakterystyczny wzór uzupełniony o gładkie tkaniny. To według mnie, jedne z najlepszych sposobów doboru tkanin. Mimo iż jest on najprostszy. I idziemy tutaj po linii najmniejszego oporu. To jednak całość prezentuje się bardzo stylowo.

 

CHARAKTERYSTYCZNY ELEMENT

Fot: Suitsupply.com

 

Poprawnego doborów wzorów, nie da się po prostu nauczyć według podręcznikowego wzorca. Według mnie najlepszym sposobem, na to jest dobieranie na oko. Oczywiście na początku, jest trochę trudno wyczuć moment, przesady w ilości łączonych ze sobą wzorów. Jednak z czasem, nabierzemy coraz większej wprawy. Oczywiście przedstawione tutaj zasady, będą dobrymi wskazówkami, na sam początek. Jednak z czasem, gdy już lepiej się wprawimy. Będziemy w stanie sami ocenić co z czym, wygląda najlepiej. A co najgorzej. Bo wbrew pozorom, jest to naprawdę proste.

 

Mam nadziej, że dzisiejszy wpis. Zobrazował ci, sztukę poprawnego doboru wzorów. Niezmiernie ciekawi mnie, jakie są twoje spostrzeżenia na temat doboru wzorów. I oczywiście, na sam koniec nie pozostaje mi nic innego. Jak zaprosić cię na mój newsletter. Gdzie znajdziesz wile wartościowych informacji, dotyczących szeroko pojętej tematyki męskiego stylu. Oraz kilka ciekawostek, o których nie piszę na blogu.

 

Serdecznie pozdrawiam.

 

signature