KRYTERIA BUTÓW DOSKONAŁYCH, CZYLI O TYM, JAK WYBRAĆ DOBRE BUTY NA ZIMĘ

Od lat buty są uważane, za najważniejszy element naszej garderoby. Jedni mają na ich punkcie obsesje, inni zaś nie przywiązują do butów zbytniej wagi. A szkoda, ponieważ to właśnie buty są uważana za wizytówkę każdego człowiek. I to właśnie na buty ludzie najczęściej zwracają uwagę. W końcu co nam po garniturze za kilka tysięcy, jeśli nie dobierzemy do niego odpowiedniej pary butów. Niestety, ale wybór właściwego obuwia w dzisiejszych czasach może być zmorą dla niejednego obuwniczego laika. Tym bardziej że szeroki asortyment obuwniczy w żaden sposób nam nie pomaga, w poszukiwaniu odpowiedniej pary.

Większość ludzi, podczas poszukiwania doskonałej pary zimowych butów skupia się na dwóch kluczowych zasadach, czyli, buty mają być po prostu wygodnie i ciepłe. I mimo iż zasady te są jak najbardziej adekwatne, jeśli chodzi wybór zimowego obuwia. To jednak nie są to jedyne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania doskonałej paty zimowych butów. Ponieważ warto zwróci również uwagę na jeszcze kilka równie istotnych zasad. Które w dużej mierze zaważą o tym, jak dane buty będzie się nam nosiło w czasie zimowej pogody. W związku z faktem, że zima zbliża się w naszą stronę coraz szybciej, I pewnie w większość z was okupuje salony obuwnicze w poszukiwaniu idealnej pary zimowych butów. Postanowiłem, ułatwić wam poszukiwania. I nieco szerzej zobrazować wyżej wspomniane fakty na temat porwanego doboru zimowego obuwia. Co mam nadzieje okaże się dla was pomocne podczas waszych zawziętych poszukiwań.

 

jwbnz

 

Według mnie jedną z najważniejszych reguł, jaką powinniśmy się kierować, podczas wyboru zimowego obuwia jest dostosowanie ocieplenia buta do naszych indywidualnych potrzeb. Mimo faktu, iż stara prawda mówi, że buty zimowe powinny być po prostu ciepłe. To jednak współcześnie zasada ta powinna być nieco zmodernizowana. Dlatego też poszukują odpowiedniej pary zimowych butów, powinniśmy dokładnie ocenić to, w jakich warunkach będziemy te buty nosić. Ponieważ nieuwzględnienie tej zasady podczas zakupu, może sprawić, że wybrany przez nas model obuwia będzie się nam po prostu źle nosiło. A tej sytuacji, raczej chcemy uniknąć.

 

STOPIEŃ OCIEPELENIA BUTÓWFot: Ryłko.com

Dlatego też, jeśli większość czasu zimą spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Powinniśmy dostosować nasze zimowe obuwie do tej sytuacji. Na przykład wybierając model butów o nieco słabszym ociepleniu, które to sprawdzą się doskonale w sytuacjach gdzie jedyną drogę, jaką pokonujemy w ciągu dnia na otwartym terenie. To na przykład droga z biura do samochodu. W tej sytuacji wiadomo, że buty z solidną warstwą kożucha się po prostu nie sprawdzą. A mogą nawet sprawiać nam nie lada problem, w dobrze ogrzewanych miejscach. Dlatego w takich sytuacjach, najlepiej sprawdzą się na przykład sztyblety, czy też lekkie trzewiki. Które zdecydowanie, będą lepszym wyborem. Jeśli chodzi o dobro naszej stopy. Oczywiście jak wiadomo, kij ma dwa końce, i w sytuacjach gdzie podczas zimy większość czasu spędzamy na dworze. Zdecydowanie lepiej będą nam służyć dość solidnie ocieplane kozaki. Jednak w realiach polskiej zimy warto zbytnio nie przedobrzyć z ociepleniem naszego obuwia. I mieć z tylu głowy fakt, że czasami lepiej jest założyć nieco grubszą parę skarpet, niż męczyć się w zbyt grubo ocieplanych butach.

 

jwbnz2

 

Jeśli chodzi o męskie zimowe buty, to wyróżniamy kilka podstawowych modeli. Są to Trzewiki, które mogą występować w kilku różnych wariantach na przykład w bardziej eleganckiej wersji, oraz w wersji chukka. Ten model trzewików charakteryzuje się między innymi tym, że jest on nie co lżejszy od zwykłych trzewików. Często też trzewiki chukka są wykonane z nubuku lub zamszu. Poza trzewikami, jednym z podstawowych modeli męskiego obuwia są oczywiście uwielbiane przez wielu sztyblety. Czyli proste klasyczne buty, które sprawdzą się w nieco mniej formalnych zestawach. No i oczywiście na sam koniec kozaki, czyli dobrze ocieplane buty o dość masywnej podeszwie. Które raczej nie znajdą dla siebie miejsca w formalnych stylizacjach.

 

MODEL BUTÓW

 Fot: Ryłko.com

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego modelu obuwia. To oczywiście jest to kwestia indywidualna. Ponieważ model obuwia należy dopasować do stylu, jaki preferujemy. Jednak w sytuacjach, gdy na przykład, na co dzień preferujemy styl casualowy, jednak w pracy jesteśmy skazani na garnitur. To warto postawić na nieco bardziej uniwersalne modele obuwia. Czyli na przykład wyżej wspomniane trzewiki, które sprawdzą się doskonale zarówno do garnituru, jak i do prostych klasycznych jeansów.

 

MODEL BUTÓW 3

Fot: Kazar.com 

Jeśli jesteśmy w temacie wyboru odpowiedniego modelu obuwia. To wartało, by zatrzymać się na chwile przy podeszwie. Ponieważ to z czego jest ona wykonana, ma również bardzo duże znaczenie. Jeśli zdecydujemy się na parę drogich eleganckich trzewików. To wile butów z wyższych półek może posiadać podeszwę wykonaną ze skóry. I o ile w półbutach, jest to cecha bardzo pożądana. To jednak w butach zimowych może ona sprawiać dość sporo uciążliwych problemów. Jak wiadomo, zima to zima, chodniki osypane piaskiem i solą to szara codzienność w czasie panowania tej cudownej pory roku. A no niestety, skórzane buty niekoniecznie przepadają za znajdująca się na chodnikach solą. Która ma zgubny wpływ na nasze obuwie. W konsekwencji czego na butach pojawiają się solne zacieki, z którymi walka jest czasami bardzo długa i trudna. Dodatkowo bezpośredni kontakt skórzanej podeszwy z wilgotną posadzką również może mieć na nią zgubny wpływ. Już nawet niewspominająca, o tym, że skórzana podeszwa nie jest raczej anty poślizgowa. Wskutek czego oblodzone posadzki mogą stanowić dla nas niemałe wyzwanie. Dlatego, jeśli chodzi o zimowe buty. To w ich przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie gumowa podeszwa. Która zdecydowanie lepiej zniesie warunki zimowej pogody. Jeśli natomiast naprawdę zależy nam na skurzanej podeszwę lub tez już po prostu posiadamy buty ze skórzaną podeszwą. To w celu jej ochrony, możemy udać się do szewca, który przytwierdzi do niej tak zwaną zelówkę, która to ochroni nas przed ryzykownymi poślizgnięciami. Natomiast naszą skórzaną podeszwę zabezpieczy przed zgubnym działaniem wilgoci.

 

jwbnz3


Zakup niemalże każdego obuwia wiąże się z wcześniejszą przymiarką. Jednak jeżeli chodzi o zimowe obuwie. To tutaj przymiarki powinny wyglądać nieco inaczej. O ile w przypadku półbutów but powinien być dobrze dopasowany. Tak w przypadku butów zimowych, ze szczególnym uwzględnieniem modeli, które nie są zbyt dobrze ocieplone. Warto zostawić troszeczkę luzu. Tak by, gdyby była taka potrzeba muc założyć do tych butów nieco grubsze skarpetki, bez uczucia dyskomfortu. Tak byśmy mogli spokojnie zginać stopę, nawet w grubych wełnianych skarpetkach. Warto też mieć świadomość tego, że jeśli do dobrze dopasowanych butów włożymy grube skarpetki, możemy narazić je, na rozciągniecie. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to uwagę podczas zakupu. Jeszcze taka mała rada, najlepiej jest mierzyć buty po południu, lub wieczorem. Ponieważ to właśnie wtedy nasze stopy osiągają właściwy rozmiar. Jeśli zdecydujemy się, wybrać na zakupy w porannych godzinach to istnieje prawdopodobieństwo, że wybrane przez nas buty mogą okazać się nieco przyciasne po kilku godzinach noszenia. Dlatego też warto przyswoić sobie tę zasadę.

 

jwbnz4


Jeszcze na sam koniec kilka słów na temat pielęgnacji butów zimowych, bo różni się ona nieco od codziennego dbania o buty. Przede wszystkim, jeśli zdarzy się sytuacja, że zimowe buty konkretnie zmokną. To wtedy, dobrze jest włożyć do nich prawidła. I pozostawić buty do chwili ich wyschnięcia. Jeśli istnieje taka możliwość, daj im odpocząć przynajmniej jedną dobę. Taka przerwa pozwoli zawilgoconym butą nie tylko spokojnie wyschnąć, ale włożenie do nich prawideł i pozostawienie na całą dobę sprawi, że buty się nie odkształcą. Oczywiście pod żadnym pozorem nie susz skórzanych butów, na kaloryferze lub pod nim. Najlepiej jest porost dać butą spokojnie wyschnąć w temperaturze pokojowej. Ponieważ ciepło płynące z kaloryfera, może zbytnio przesuszyć nasze buty. W konsekwencji czego przesuszona skóra będzie bardziej narażona na pęknięcia i zniszczenia. Jak wiadomo, niskie temperatury również mają zgubny wpływ na nasze obuwie. Dlatego, zanim zawitają minusowe temperatury. Warto natłuścić skórę butów tłuszczem do skór lub woskiem. Który ochroni nasza buty przed zgubnym działaniem przymrozków. W konsekwencji czego dłużej będziemy mogli cieszyć z towarzystwa naszej ulubionej pary butów.

 

Mam nadziej, że artykuł ten pomoże ci wyborze idealnej pary zimowych butów. Zachęcam cię również do lektury innych moich artykułów dotyczących tematyki obuwniczej. Gdzie znajdziesz jeszcze więcej na temat, doboru oraz pielęgnacji butów. Na sam koniec oczywiście nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić cię na mój newsletter . Gdzie czeka na ciebie sporo wartościowych informacji, dotyczących szeroko pojętej tematyki męskiego stylu, oraz wiele innych ciekawych treści, o których nie piszę na blogu.

 

Serdecznie pozdrawiam.

 

signature