JAK WYMAWIAĆ NAZWY MAREK ODZIEŻOWYCH

 

Świat mody należy do dość dziwnych i specyficznych. Dziwne i czasem nawet zbytnio przesadzone projekty, to tak naprawdę szara codzienność współczesnego świata mody. Jednak do tego wszystkiego trzeba doliczyć jeszcze nazwiska projektantów oraz nazwy marek odzieżowych, które nie należą, do zbyt prosty tym bardziej leżeli, chcemy je wymówić. Jednak, jeżeli w towarzystwie, pragniemy pozycjonować się na osobę obeznaną wśród rozmaitych marek i trendów. To warto poznać sposób wymowy kilku znanych marek oraz nazwisk projektantów. Które pomogą nam nieraz zabłysnąć w towarzystwie.

Tak naprawdę do napisania tego artykułu zainspirowały mnie dwie rzeczy. Po pierwsze, to przeszukują internet, można natrafić na masę artykułów o niemal, że identycznej tematyce. Jednak niestety, ale z tego, co sam zauważyłem, to są one dość wybrakowane. Więc nie znalazłem ani jednego artykułu, który spełniałby moje oczekiwania. Zresztą, już od jakiegoś czasu, nosiłem się z napisaniem artykuł dotyczącego właśnie tej tematyki. Poza tym ostatnio byłem światkiem rozmowy, w której to jeden z rozmówców nagminnie wymawiał nazwę jednej z topowych marek odzieżowych niestety, ale wymawiał ją błędnie. Dlatego, też postanowiłem zadziałać globalnie, i wyprowadzić z błędu więcej niż jedną osobę. I w taki oto sposób powstał ten artykuł. Większość osób potrafi wymówić poprawnie Chanel, czy Armani. Wiec skupię się raczej na tych najtrudniejszych i najbardziej problematycznych nazwach, tudzież nazwiskach, na jakie można natrafić w świecie mody. Kto wie, możne nawet poznasz kilka nowych i wartościowych domów mody, które może cię zainspirują.

 

NMO1


Mimo iż w świecie mody nie ma zbyt wielu nazwisk ani czy też nazw na a. To jednak udało mi się znaleźć kilka, które moim zdaniem są warte głębszego poznania.

 

Azzedine Alaia – (Azadin Alaja) Francuski projektant arabskiego pochodzenia.


Altuzarra – (All -Tu-Zara) Marka założona przez Josepha Altuzarra w 2008 roku. Słynąca z produkcji luksusowej odzieży dla kobiet.


Ann Demeulemeester – (An Demulemester) Projektantka mody belgijskiego pochodzenia.

 

 

NMO2


Na b jest kilka marek modowych, jednak wile z nich wymawia się w dość prosty i zrozumiały sposób. Jednak jak już wspomniałem, będę dziś pisał tylko o tych najbardziej problematycznych w wymowie.

 

Balmain - (Bel-mę) Francuski dom mody założony przez Pierre Belmain w 1914 roku.


Bottega Veneta – (Bote-ga-veneta) Włoska marka słynąca z dystrybucji dóbr luksusowych.

 

 

NMO3


O dziwo jest bardzo dużo marek zaczynających się na literę C. Jedna osobiści uważam, że raczej mało kto miewa problem z poprawnym odczytaniem Chanel, czy też Chloe. Wiec niektóre z marek po prostu pominę, bo ich nazwy wydają mi się zbyt łatwe.

 

Christian Lacroix – (Kristią Lakrua) Francuski projektant mody.


Christian Louboutin – (Kristią Lubutę) Francuski projektant mody, słynący z produkcji luksusowego obuwia, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Charakterystyczną cechą dla butów Louboutin jest czerwona podeszwa, która, nawiasem mówiąc, bardzo szybko się niszczy.

 

 

NMO4


Większość znanych marek na litere d jest na tyle popularna, że chyba nikt nie ma problemu, z poprawmy wymówieniem Dolce & Gabbana, czy Dior. Poza już wymienionymi nasuwa mi się jeszcze jedno dość problematyczne w wymowie nazwisko.

 

Dries Van Noten – (Dris van noten) Projektant mody belgijskiego pochodzenia.

 

 

NMO5


Marką, którą zdecydowałem się tutaj zamieścić. Jest ekskluzywny dom mody zajmujący się szyciem odzieży męskiej. Jednak jego dość specyficzna nazwa pewnie nieraz obiła wam się o uszy, jeśli już jakiś czas siedzicie w tematyce mody męskiej.

 

Ermenegildo Zegna – (Ermenidżildo Zenia) Włoski dom mody założony w 1910 roku. Zegna, specjalizuje się przede wszystkim, w produkcji odzieży męskiej.

 

 

NMO6


Na litere f nasuwa mi się tylko jedno jedyne nazwisko, które być może usłyszysz, albo przeczytasz po raz pierwszy.

 

Fausto Puglisi– (Fausto pu-lisi) Projektant mody sycylijskiego pochodzenia. Bardzo mało znany w Polsce.

 

 

NMO7


Jest kilka marek odzieżowych zaczynających się na g. Większości osobą od razu nasuwa się tak rozpoznawalny w ostatnim czasie Gucci. Jedna to zbyt prosty i oczywisty przykład. Osobiste uważam, z najwięcej błędów popełnia się w wymowie następujących marek:

 

Givenchy – (Żi-won-szi) Francuski dom domy założony w 1952 roku przez Huberta de Givenchy. Myślę, że prawie każdemu gdzieś kiedyś przewinęła się nazwa Givenchy.


Guerlain – (Gerlę) Francuska marka kosmetyczna założona w 1828 roku, przez Pierre-François Pascal Guerlain. Marka słynie między innym z produkcji perfum oraz kosmetyków do makijażu.


Guess – (ges) Amerykańska marka odzieżowa, zajmująca się produkcją odzieży z sektora premium. Mimo to kiedyś przyszło mi słyszeć, że ktoś wymawiał Dżłes.

 

 

NMO8


Nie ukrywam, że tematyka marek luksusowych stanowi dla mnie bardzo interesujący temat. Dlatego, przygotowując się, do tego wpisu wypisałem sobie cały alfabet. Po czym spoglądając na h, od razu wiedziałem, że doskonałym przykładem będzie właśnie Hermes, którego nazwa bardzo często jest źle wymawiana.

 

Hermes – (er-mes) Francuska marka specjalizująca się w produkcji luksusowej galanterii i dodatków. To właśnie Hermes stworzył jedną z najdroższych torebek świata, jaką jest Birkin.

 

 

NMO10


Właśnie marka Joop zainspirowała mnie do napisania tego artykułu. Ponieważ nie raz słyszałem, jak notorycznie jest ona przekręcana, czasem nawet przez samych sprzedawców. A nawet raz podczas reklamy telewizyjnej jednej z drogerii gdzie był reklamowany, między innymi zapach marki Joop również na antenie telewizji nazwa firmy została wymówiona niepoprawnie.

 

Jean Paul Gaultier – (Żą-pol-gotje) Francuski projektant mody oraz muzyk. W Polsce znany między innymi ze słynnych perfum o charakterystycznym flakonie w kształcie męskiej klatki piersiowej.


Joop – (jop) Niemiecka marka odzieżowa. Wiele osób wymawia nazwę marki w niepoprawny sposób, zamieniając, J na Dz. Jednak jest to nieporwane, ponieważ marka joop jest marka niemieckie pochodzenia, gdzie J wymawia się tak samo, jak w języku polskim.

 

 

NMO11


Jeśli mam być szczery, to na l nasuwało mi się bardzo mało przykładów. Jednak podczas przeglądania internetu w poszukiwaniu informacji zauważyłem, że mimo iż nazwę Loewe wymawia się, tak jak się pisze, to jednak akcent, z jakim się to wymaiwa, jest dosyć istotny, a w podobnych wpisach mało kto o tym wspominał.

 

Loewe – (Loewe / Loeve) Marka zajmująca się produkcją luksusowej galanterii oraz perfum. Mimo iż teoretycznie nazwę marki wymawia się tak, jak się piszę. To jednak w wymawia się w nieco mniej szorstki sposób i moim zdaniem brzmi ono bardziej jak v.

 

Lanvin – (lą-wę) Francuski dom mody, założony przez Jeanne Lanvin 1889 roku. Obecnie, jest to jedne z największych i najbardziej rozpoznawalnych domów francuskich domów mody.

 

 

NMO16


Co do litery m to moim zdaniem niema tu zbyt wielu ciężkich do wymówienia nazw i nazwisk. Natomiast jedyne co mi się nasuwa to:

 

Maison Martin Margiela – (Mezą Martin Mardżela) Belgijski projektant mody, odkryty przez Jeana Paula Gaultiera w 1982. Rok później wydaje już własną dość nietypową damską kolekcję.

 

 

NMO13 1


Na s zdecydowanie nasuwa mi się jedno jedyne nazwisko, z którym nieraz widzę, że dość spore osób ma jednak problem co do jego właściwej wymowy. Mimo iż nie jest ono zbyt trudne.

 

Salvatore Ferragamo – (Salwadore Feragamo) Znany włoski projektant obuwia, który w latach 20, współpracował z wieloma gawialami hollywoodzkiego kina. Dziś marka Ferragamo, stanowi luksusowy dom mody.

 

 

NMO14

 

Mimo iż przykład, który podam. Jest dość oczywisty i prosty, to jednak zauważyłem, że bardzo dużo osób zbyt francuski go akcentuje. Wskutek czego całość brzmi nieco dziwnie.

 

Yves Saint Laurent – (If są lorą) Znany Francuski projektant mody. Marka YSL obecnie zalicza się do jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek produkujących luksusową odzież oraz kosmetyki. Obecnie słynne logo w postaci trzech liter (YSL) zostało skrócone do minimalistycznej wersji. Dlatego też obecnie zarówno na metkach, jak i na większości produktach możemy spotkać wyłącznie napis Saint Laurent Paris.

 

 

Mam nadziej, że ten dość nietypowy jak na mój blog artykuł okazał się, dla ciebie inspirując. Natomiast, jeśli ciekawi cię szeroko pojęta tematyka mody oraz męskiego stylu. To zapraszam cię na mój newsletter, gdzie znajdziesz wiele wartościowej treści właśnie z tej tematyki.

 

Serdecznie pozdrawiam

 

signature