SZTUKA ŁĄCZENIE KRAWATU I KOSZULI

 

Krawat, ten na pozór prosty dodatek, właściwie dobrany, potrafi się stać przysłowiową wisienką na torcie. Która sprawi, że nawet prosty granatowy garnituru, w połączeniu z biła koszulą, będzie posiadać nutkę indywidualizmu, o którą to właśnie zadba właściwie dobrany krawat. Tak naprawdę, łączenie krawatu i koszuli, to nic trudnego, wystarczy trochę wyczucia estetyki, i bez problemu już za pierwszym razem, uda nam się wybrać krawat, który będzie stanowił doskonałe uzupełnienie całej naszej stylizacji. Jednak, niektóre wzory, czy kolory mogą stanowić nie lada problem, jeśli chodzi o ich właściwe połączenie, jednak jak na wszystko, i na to znajdzie się kilka zasad, które ułatwią nam selekcję krawatu doskonałego.

Powszechnym jest stosowanie się do jednej, najprostszej zasady. Która jasno i wyraźnie mówi, że najlepiej jest krawaty we wzory, łączyć z gładkimi koszulami. I na odwrót, że koszule we wzory najlepiej jest łączyć z gładkimi krawatami. Jednak stosując tę zasadę, bardzo łatwo popaść w nudną monotonię. Ponieważ stosując te jedną absurdalnie prostą zasadę, nie mamy aż tak wielkiego pola do popisu. Często też, nasze stylizacje będą po prostu nudne. W ogóle niepokazujące naszego charakteru, czy zainteresowania stylem. Jednak stosowanie tej prostej zasady w praktyce, ma również swoje plusy. Ponieważ w połączenie gładkiej koszuli, z krawatem posiadającym wzory. Zdecydowanie trudniej jest nam popełnić jakikolwiek błąd. A w przypadku krawatu, we wzór, z koszulą, która również ten wzór posiada. Często może skończyć się mało estetycznym finalnym efektem, który może narazić nas na stanie się pośmiewiskiem. Wtedy nawet słynne „bawię się modą” nie pomoże nam wyjść z tej sytuacji.

 

JDKDK

 

Mimo iż połączenie jednolitej koszuli z gładkim krawatem, nazwałem nudnym i monotonnym. To jednak warto się przy nim na chwile zatrzymać. Ponieważ jak wiadomo, czym mniej wzorów. Tym też większa formalność. W niektórych sytuacjach wysoka formalność naszego ubioru będzie nie tylko mile widziana, ale wręcz wymagana. To tyczy się między innymi na przykład dress codu obowiązującego w wielu korporacjach, gdzie zbyt duża ilość wzorów i kolorów, może zostać źle odebrana. I wręcz obowiązkowym będzie gładki krawat, w połączeniu z gładką koszulą. Jednak dobranie krawatu do jednolitej koszuli ma jedne wielki plus. Mianowice mamy tu, naprawdę nieograniczone wręcz pole do popisu. Jednolitą koszulę możemy połączyć praktycznie z każdym krawatem, gładkim, w pasy, w mikrowzór, czy w kropi. Co ma swoje zalety w wielu sytuacjach, na przykład, gdy rano mamy niezbyt wiele czasu, na zastanawianie się, czy krawat pasuje nam do koszuli.

 

jak łączyć krawat i koszulę

 fot: bytom.com.pl/suitsupply.com

 

Jednolita koszula i krawat we wzory może być też złotym środkiem, jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie w temacie wzorów i kolorów, lub też, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z dobieraniem krawatu. Ponieważ jak już wcześniej wspomniałam. Ten sposób łącznie krawatu i koszuli, zdecydowanie zmniejszy szanse, na to, by popełnić jakikolwiek błąd. Co w wielu sytuacjach może okazać się dla nas najlepszym rozwiązaniem.

 

JDKDK2

 

Nie ukrywam, że o koszuli w prążki, mogę powiedzieć stosunkowo najwięcej, ponieważ osobiście uwielbiam koszule w prążki. I ma ich dość sporo w swojej szafie. Jeżeli chodzi o koszule w prążki, to tutaj już pole do popisu, się nie co zmniejsza. Jednak zakładając koszule w prążki, musimy pamiętać, by wybrany przez nas wzór zbytnio nie zlewał się z koszulą. Bądź też z nią nie kolidował. Osobiście polecam delikatne mało rzucające się w oczy wzory, takie jak na przykład delikatny mikrootwór, czy kropki. O dziwo, nawet karawak w paski, da się połączyć z prążkowaną koszulą i będzie to dobrze wyglądać.

 

jak łączyć krawat i koszulę 2

 fot: bytom.com.pl/suitsupply.com

 

Jednak co do krawatów w paski, to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmieszczenie pasków oraz ich kolor. Zdecydowanie, nie powinno się do koszuli w prążki, zakładać krawatów, gdzie umieszczone na nim paski, bardzo rzucają się w oczy. Jeżeli już bardzo zależy nam, na tym, by założyć krawat w paski do prążkowanej koszuli. To przede wszystkim, warto zwrócić uwagę, by krawat, który mamy założyć, nie posiadał dużej ilości pasków, a także by sam kolor krawatu, był nieco ciemniejszy, niż kolor prążków znajdujących się na koszuli. Aczkolwiek osobiście odradzam eksperymentowanie z takim rozwiązaniami. Czasami, lepiej jest postawić na klasykę, niż zbytnio zaszaleć.

 

JDKDK3


Tutaj oczywiście, najbezpieczniej jest postawić na gładki krawat. Jednak rzecz jasna, wzorzyste krawaty również są mile widziane, w połączeniu z koszulą w kratę. Jednak tutaj również warto dobierać wzory oraz kolory świadomie. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o koszule w kratę, to bardzo dobrze, będzie ona wyglądać z krawatem w mikrowzór. Jednak warto pamiętać o tym, by kolor krawatu, był spójny z kolorem koszuli. W przypadku koszuli w kratę również bardzo ważne jest zachowanie właściwych proporcji. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku. Będą krawaty posiadające bardzo delikatny wzór. Który wraz z kratą na koszuli będzie tworzył spójną całość, zbytnio się nie wyróżniając.

 

jak łączyć krawat i koszulę 3

 fot: suitsupply.com/bytom.com.pl

 

Jednak decydując się na krawat w mirowzór, to warto mieć świadomość, że w przypadku koszuli w kratę, stwierdzenie mikrowzór oznacza naprawdę delikatny i wręcz z daleka niewidoczny wzór. Dość często można spotkać krawaty posiadające mikrowzór o bardzo gęstym rozmieszczeniu wzorków. Takie krawaty, zdecydowanie będą mało estetycznym połączeniem z koszulą w kratę. Tego typu mikrowzory, zdecydowanie bardziej sprawdzą się w przypadku koszul jednolitych. Gdzie to właśnie krawat ma grać główne skrzypce.

 

JDKDK4

 

Dobierając koszule i krawat, warto również zwrócić uwagę, na jedną prostą, ale kluczową zasadę. Której to zastosowanie w dużym stopniu ułatwi nam dopasowanie odpowiedniego krawatu do naszej koszuli. Mianowice, warto pamiętać, by kolor krawatu, zawsze był ciemniejszy od koloru koszuli. Ta prosta zasada, pozowali nam zachować swego rodzaju kontrast. Który to będzie zawsze doskonale współgrał z resztą naszej stylizacji. Zdecydowanie odradzam połączenie, w których to krawat jest jaśniejszy od koszuli. W tego typu połączeniach raczej mało estetycznie się wygląda. I są one bardzo problematyczne w późniejszym dopasowaniu garnitur.

 

jak łączyć krawat i koszulę 4

 fot: suitsupply.com/bytom.com.pl

 

Jednak na sam koniec pamiętaj, że czasami prosty gładki starannie zawiązany krawat. Zawsze będzie lepiej się prezentować od krawatu posiadającego najpiękniejszy wzór, jednak niechlubnie zawiązanego, a co gorsza poluzowanego pod szyją. Mam nadziej, że artykuł ten, okazał się dla ciebie pomocny. Zapraszam cię również do subskrypcji mojego newslettera, gdzie znajdziesz więcej wartościowych informacji z tematyki męskiego stylu.

 

Serdecznie pozdrawiam

 

signature