POSZETKA, Z CZYM, JAK I DLACZEGO

 

Poszetka, to nic innego jak zwykła mała chustka. Jednak właściwe ułożona jest w stanie w całkiem ciekawy sposób dopełnić całą naszą stylizację, dodając jej wyjątkowego charakteru. Dzisiaj poszetka, może cieszyć się niemałą popularnością. Mimo iż jeszcze kilka lat temu, w Polsce, raczej nikt o niej nie słyszał. A gdy już pierwsze poszetki trafiły na sklepowe półki, były interpretowane jako butonierki. Mimo iż poszetka, z butonierką niema absolutnie nic wspólnego. To jednak przez bardzo długi czas była źle nazywana. Jak już wspomniałem dziś ta świadomość mężczyzn na temat tego małego elementu garderoby, jest już troszeczkę większa. Jednak nadal warto poruszyć pewne kwestie, na przykład te dotyczące ich właściwego doboru.

Tak naprawdę to o historii poszetki jest niewiele, wiadomo. Ponoć jej pierwowzorem, była zwykła chusteczka do nosa, która była noszona w kieszeni spodni lub marynarki. Jednak wtedy miała ona pełnić raczej funkcje użytkowe, niż stanowić jakikolwiek stylowy dodatek. Dzisiejsze poszetki, zawdzięczamy królowi Ryszardowi II. Który był promotorem tej małej ozdobnej chustki. Ponieważ to on jako pierwszy zaczął nosić małą ozdobną chustkę w kieszeni na piersi. Ten niepozorny trend szybko przypadł do gustu szlachciców. Jednak dopiero w latach XX pojawił się model poszetki, jaki znamy dzisiaj. Wtedy też zaczęto eksperymentować z jej ułożeniem w kieszeni marynarki. Dziś na rynku możemy znaleźć naprawdę tysiące jak nie miliony, równych wzorów kolorów czy sposobów jej obszycia. Jednak tak naprawdę biała klasyczna poszetka, i tak nadal pozostaje nie tylko ciekawym, ale również bardzo eleganckim elementem męskiej garderoby. Który w naprawdę ciekawy sposób jest w stanie uzupełnić naszą stylizację.

 

PJN

 

Poszetka, a tak jak inne elementy męskiej garderoby. Również posiadają kilka zasad co do ich właściwego doboru oraz sposobu noszenia. Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej uniwersalnym modelem poszetki, jest prosta biała poszetka wykonana z lnu, lub jedwabiu. Klasyczną białą poszetkę cechuje między innymi wysoka formalność. Ponieważ jest to poszetka, na pewno będąca ciekawym uzupełniającym elementem, w stylizacjach o wysokim stopniu formalności. Również w typowo wieczorowych strojach, takich jak na przykład smoking czy frak. Biała poszetki cechuje się również swoją uniwersalnością, ponieważ pasuje ona niemal do wszystkiego. Między innymi dlatego też biała poszetka jest postrzegana za jedne z kluczowych elementów męskiej garderoby.

 

poszetki pan anonim 22

fot: Poszetka.com 

 

Poszetki, występują również w mniej formalnych wersach. Cechujących się ciekawym kolorem oraz wzorem. W ostatnich czasach dosyć dużą popularnością cieszą się poszetki, z licznymi geometrycznymi wzorami. Niektóre marki poszły jednak o krok dalej i na dzisiejszych modelach poszetek, możemy spotkać słynne dzieła sztuki, takie jak na przykład „bitwa pod Grunwaldem” czy nawet turystyczną mapę polski. Moim zdaniem jest to raczej chwyt marketingowy. Ponieważ po włożeniu poszetki do kieszonki, i tak zbyt wiele z dzieła nie zobaczymy.

 

poszetka pan anonim

 

Wartym zainteresowania, jest również wykończenie poszetki. Ponieważ na rynku mamy różne sposoby wykończenia poszetki. Co jest dość istotnym faktem, to między innymi to iż to, w jaki sposób obszyta jest dana poszetka, określa, w jaki sposób możemy ją nosić. Poszetki możemy spotkać obszyte maszynowo. Charakteryzuje je prosty dość rzucający się w oczy szew. Jednak ten model poszetki, posiada swego rodzaju ograniczenia, dotyczące tego, w jaki sposób możemy ją nosić. Niestety, ale poszetkę z obszyciem maszynowym nie możemy nosić sposobem na cztery rogi, ale również tym sposobami gdzie szew będzie widoczny. Ponieważ bardzo nieestetycznie się to prezentuje. Poszetki możemy również spotkać obszyte ręcznie. Charakteryzują się one delikatnie zawiniętymi końcówkami, z delikatnym prawie niewidocznym przeszyciem. Tutaj sposób noszenia poszetki, tak naprawdę nas nie ogranicza. Ponieważ nawet widoczne obszycie poszetki będzie naprawdę ciekawie się prezentować. I na pewno dopełni niejedną stylizację.

 

PJN1

 

Tak naprawdę, nie ma konkretnych reguł co do tego, w jaki sposób powinniśmy dobierać poszetki. Jednak podczas jej doboru do reszty stylizacji powinniśmy się kierować między innymi jej spójnością, z pozostałymi elementami garderoby, takimi jak koszula czy nawet skarpetki. Poszetki ma po prostu pasować i w ciekawy sposób uzupełniać naszą stylizację. Jednak warto być nieco ostrożnym, jeżeli chodzi o ilość wzorów, jeżeli na przykład zamierzamy założyć krawat, który posiada dość mocno rzucający się w oczy wzór, to warto jednak postawić na jednak nieco skromniejszą poszetkę nieposiadającej dużej ilości wzorów. Która będzie stanowić uzupełnienie do naszego krawatu, a nie drugi odmienny element naszego stroju.

 

poszetki pan anonim 21

fot:Parcisiangentleman 

 

Jednak jest jedna konkretna zasada, którą powinniśmy się kierować, łącząc poszetkę z krawatem. Mianowicie poszteka i krawat nie powinny być w tym samy kolorze oraz wzorze, a nawet nie powinny być one uszyte z tego samego materiału. Zestawy typu poszetka i krawat w tych samych kolorach są dosyć często spotykane. Wiele sklepów z męską odzieżą oferuje takie rozwiązanie. Mimo to zestawy tego typu nie są raczej mile widziane, jeżeli chodzi o zasady męskiej elegancji.

 

PJN2

 

Sposobów na to, w jaki sposób możemy złożyć naszą poszetkę, jest naprawdę nieograniczona ilość. Ponieważ czasami wystarczy ją po prostu delikatnie pozakładać i włożyć do kieszonki, bez bawienia się w artystę. Jednak jak to w męskim stylu bywa, przyjęto trzy podstawowe sposoby składania poszetki. Jednym z najpopularniejszych oraz najbardziej eleganckich jest w prostokąt, którego niewielka część na około 2 centymetry dyskretnie wychodzi z kieszonki na piersi zwanej brustaszą. Taki sposób składania poszetki zyskał miano „Klasycznego”. Mimo iż w języku angielskim jest on nazywany „TV flod”.

 

poszetka pan anonim 3

fot: Pinterset 

 

Drugim sposobem, jest jednym z moich ulubionych. Jest to sposób składania poszetki na słynne cztery rogi. Charakterystycznym elementem dla tego typu ułożenia poszetki jest to, że to właśnie rogi poszetki wychodzą z kieszeni na piersi. Jednak w ten sposób możemy ułożyć wyłącznie poszetki obszywane ręcznie. Ponieważ obszywane maszynowo raczej mało estetycznie będą prezentować się w tym sposobie noszenia.

 

Striiiipes Peps Pocket Square Product Pictures 1

fot:striiipes

 

Kolejnym sposobem, w jaki możemy ułożyć poszetkę, jest sposób bufiasty. Składając poszetkę w ten sposób, kierujemy jej rogi do dołu, czyli są one niewidoczne po jej włożeniu do kieszeni. Dlatego sposób ten będzie świetny, jeżeli posiadamy poszetkę o obszyciu maszynowym. Ponieważ składają poszetkę w ten sposób, ukryjemy widoczny, i mało estetyczny szew.

 

poszetka pan anonim 2

fot:Pinterest 

 

To tyle, jeżeli chodzi o dzisiejszy artykuł. Mam nadzieje, że okazał się on dla ciebie pomocny. I zobrazował ci, w jaki sposób powinno się nosić poszetkę. Zapraszam cię również na mój newsletter, gdzie znajdziesz więcej przydatnych informacji o modzie i stylu, oraz to o czym nie piszę na blogu.

Serdecznie pozdrawiam

 

signature