SPORTOWA MARYNARKA, CZYLI COŚ SPORTOWEGO DLA BARDZIEJ ELEGANCKICH

 

Kiedyś, marynarka była nieodłącznym elementem garnituru. Nie wyobrażano sobie, że można nosić marynarkę w połączeniu ze zwykłymi spodniami, a co dopiero z jensami. O których wtedy nie było mowy. Marynarką sportowa, stanowiła kiedyś jeden z nielicznych elementów męskiej garderoby, który można było mianować sportowym. Dziś jest to bardzo absurdalne. Natomiast w latach dwudziestych, nazwanie marynarki sportową miało swoje uzasadnienie, gdyż była ona nieodłącznym elementem stroju sportowego w takich dziedzinach, jak tenis jeździectwo, krykiet, golf. Dziś marynarka raczej rzadko używamy określenia marynarka sportową, raczej wolimy bardziej światowe określenie, czyli marynarka casualowa. I mimo iż w dzisiejszych czasach, marynarka sportowa, w żaden sposób nie jest związana ze sportem, to mimo to stanowi ona obowiązkową pozycję w szafie wielu zwolenników sportowej elegancji.

Marynarką sportowa, to jeden z tych elementów garderoby, który szczególnie przyjadą się mężczyzną, którzy na co dzień mogą sobie pozwolić na średnio formalny dress code, lub po prostu lubią nosić eleganckie ubrania, w bardziej stonowanej formie. Mimo to sportową marynarką nie musi stanowić obowiązkowego elementu garderoby każdego mężczyzny, ponieważ jest to raczej zbędny wydatek, jeżeli na co dzień nie chcemy, lub nie musimy ubierać się pół formalnie. Jeżeli jesteśmy fanami casualowego stylu ubierania się, to zdecydowanie lepiej, jeżeli zamiast sportowej marynarki, w naszej szafie znajdzie się dobry garnitur. Ponieważ w życiu każdego mężczyzny zdarza się sytuacja, gdzie garnitur jest czym niezbędnym. Ten artykuł jest skierowany raczej, dla których mężczyzn w jakiś sposób ciągnie do stylowych ubrań, ponieważ w ich przypadku wiedzą na temat sportowej marynarki może okazać się czymś przydatnym. Dlatego też postanowiłem rozwinąć, zaprezentować ci kilka sposobów łączenia sportowej marynarki. Oraz co nieco o charakterystycznych dla niej elementach.

 

MS1

 

Jedną z zalet niektórych sportowych marynarkę, jest to, że coraz częściej możemy sprostać model nieposiadające podszewki, co nie ukrywam, latem ma dość duże znaczenie. Szcegulnie, jeśli z nieba leje się żar. Coraz częściej rezygnuje się również z wypełnienia ramion, przez co marynarka zyskuje bardziej lżejszą konstrukcję, niż jak w przypadku marynarek formalnych, w których jednak poduszki, i usztywniająca konstrukcje podszewka są niezbędnymi elementami, nadającym marynarkę formalnego, i eleganckiego wyglądu.

 

MS2

 

W dzisiejszych czasach sportowe marynarki, to chyba najbardziej eksperymentalna część męskiej garderoby. Marynarki w kratę, pasy, czy nawet ze zdobionym wyszywaniem, są dziś czym powszechnym. Mimo to jest kilka szczególnie charakterystycznych cech, dla marynarki sportwej. Jednym z wielu charakterystycznych detali dla marynarki sportowej są między innymi naszywane bezpośrednio na tkaninę kieszenie. Które w dużym stopniu obniżają formalności marynarki sportowej.

 

NASZYWANE KIESZENIE1

 

W wielu modelach możemy również spotkać takie elementy jak łaty na łokciach. Co czasem nadaje marynarce naprawdę ciekawego charakteru. Mimo iż kiedyś łaty na ubraniach pełniły raczej bardziej praktyczną funkcję. Miały one między innymi chronić marynarki przed szybkim zużywaniem się tkaniny. Lub przedłużać ich żywot, jeżeli już posiadały dziury lub przetarcia. Dziś jest to raczej ozdoby detal. Stosowany jednakowo jeżeli chodzi o koszulę, swetry oraz sportowe marynarki.

 

MS3

 

Jeżeli chodzi o materiały, z którego są wykonane marynarki sportowej oraz mniej formalne. To są to inne tkaniny niż te stosowane w przypadku garniturów formalnych. Jak już wcześniej pisałem, co do marynarek sportowych, praktycznie nie ma ograniczeń. Dlatego często też, w przypadku marynarek sportowych, stosuje się tkaniny o spotach takich jak jodełka, czy tak popularny ostatnimi czasy mikro wzór.

 

MIKRO WZRÓ

 

Co do tkanin, to bardzo często w przypadku marynarek o niskim stopniu formalności, stosuje się często domieszkę lnu. Co nie tylko obniża stopień formalności, ale również wpływa w bardzo korzystny sposób, szczególnie latem. Ponieważ len zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza szczególnie latem, gdy zapewni nam to lepszy komfort noszenia.

 

MS4

 

Zabawa z marynarką sportową daje nam naprawdę nieograniczone możliwości, sportowa marynarka, świetnie sprawdzi się zarówno w połączeniu z T-shirtem, jak i białą koszulą i dzianinowy krawatem. Dlatego, warto nie bać się troszeczkę poszaleć i przetestować różne sposoby na jej łączenie. Oto kilka propozycji, które przygotowałem, by zobrazować ci w jak ciekawy sposób można szybko i łatwo stworzyć naprawdę ciekawą propozycję.

 

Pan.Anonim ms1

 

Pan.Anonim ms2

 

Mam nadzieję, że zainspirował cię dzisiejszy artykuł. Jeżeli czujesz niedosyt po jego lekturze, to zapraszam cię do lektury innych moich artykułów, gdzie na pewno znajdziesz wiele inspiracji i przydatnej wiedzy. Zapraszam cię również na mój newsletter, gdzie, znajdziesz to, o czym nie piszę na blogu.

Serdecznie pozdrawiam

 

signature