SZYCIE PASOWE, CZY SZYCIE NA MIARĘ ?

 

Kiedyś codzienność, dziś raczej wyznacznik statusu materialnego. Kiedyś szycie na miarę, było czymś oczywistym. Po dobry garnitur nie chodziło się do sklepu, tylko do dobrego krawca. Dla wielu mężczyzn wizyta u krawca była czymś przyjemny. Można było wtedy porozmawiać z nim na tematy sportu lub polityki. Dziś szycie na miarę, nie jest już czymś oczywistym. Tylko niemalże dobrem luksusowym. Jednak, czy warto wydać sporo więcej, i czekać kilka miesięcy ?

Dziś dobrego krawca, ze świecą szukać. Między innymi dlatego, że coraz więcej salonów firmowych, rozpoczęło świadczenie usług made to measure, czyli szycia pasowego. Znane polskie marki między innymi Vistula i Bytom. Są jednymi z wielu marek, oferujących tę usługę. Szycie na miarę w salonach firmowych, znacznie różni się od szycia u tradycyjnego krawca. Mimo to dość spore grono koneserów męskiej elegancji. I tak decyduje się zawitać u dobrego krawca. Jednak, czym różni się szycie u krawca, od usługi made to measure w salonie firmowym ? I czy jest to warte swojej ceny ? Szczerze? I tak, i nie. Jednak różnica pomiędzy szyciem pasowym a szyciem na miarę jest dość duża. Więc co lepiej wybrać, szycie pasowe, czy szycie na miarę ? I ile to tak naprawdę kosztuje ?

 

SZYCIE


Mimo iż wydawać by się mogło, że szycie pasowe, nierówni się zbytnio od szycia na miarę. To rzeczywistość wygląda inaczej. Szycie pasowe jest dość ograniczone, w stosunku do szycia na miarę. Podczas konsultacji, w salonie wybieramy, interesujący nas model garnituru. I mierzymy jeden z wybranych przez nas wzorców. Gdy już zdecydujemy się na konkretny model, wtedy sprzedawca zdejmuje z nas miarę. I wprowadza do system dane dotyczącego naszej sylwetki. Dane te trafiają do jednej ze szwalni danej marki odzieżowej. Gdzie mają one pomóc w dopasowaniu do naszej sylwetki, wybranego przez nas wzorca garnitur. W trakcie szycia naszego garnituru nie mamy możliwości przymiarki oraz nanoszenia poprawek na wybrany przez nas model. Już podczas pierwszej wizyty, musimy być w 100% pewni wybranego przez nas modelu garnituru. Garnitur szyty pasowo, przymierzamy tylko raz w trakcie odbioru. Podczas tej przymiarki, istnieje możliwość poprawiania poszczególnych elementów, na przykład możemy skrócić rękawy.

 

nordstrom mens shop daily blog gorgui dieng made to measure custom suits robin steing hart schaffner marx 7

 

Tak naprawdę, zaletą szycia pasowego jest to, że możemy wybrać kolor materiał, oraz wzór i rodzaj splotu. Dodatkową zaletą szycia pasowego, jest to, że garnitur ten będzie lepiej dopasowany do naszej sylwetki, niż garnitur szyty metodą ready to wear, czyli prosto z wieszaka. Garnitury made to measure, są znacznie tańsze, niż szyte na miarę. Cena takiej usługi to od 2 000 złotych. Czas oczekiwania na garnitur szyty pasowo, od 2 do 4 tygodni. Zdecydowanie, szycie pasowe, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, o nietypowej sylwetce, lub dość rzadko spotykanym rozmiarze.

 

 

SZYCIE 2

 

Szycie na miarę to zdecydowanie jedną z najbardziej prestiżowych usług związanych z modą męską. Decydując się na usługę szycia miarowego mamy największą możliwość personalizacji, poszczególnych części garnituru. A tak, że nieograniczony wybór tkanin, możliwość personalizacji kroju, oraz wybór dodatków. Szycie na miarę jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o rozmiar. Podczas konsultacji u krawca, ściąga on z nas miarę. I na bazie wymiarów naszej sylwetki, powstaje indywidualny wykrój. Według którego zostanie uszyty nasz garnitur. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne, dla osób o nietypowej sylwetce, które mogą mieć problem z doborem rozmiaru w tradycyjnym sklepie. Jedną z kolejnych zalet szycia miarowego jest fakt, że cały garnitur powstaje w jednym salonie krawiecki, przez co mamy możliwość częstej przymiarki, której nie mamy w przypadku szycia pasowego, gdzie mierzymy garnitur, tylko raz podczas odbioru. Największą zaletą, jest fakt, iż garnitury szyte na miarę są oparte na naturalnej konstrukcji, do której nie stosuje się kleju, tylko zszywa wszystko przy pomocy igły i nici. Co jest zdecydowanie plusem, ponieważ garnitur szyty w ten sposób jest bardziej wytrzymały na czynnik zewnętrzne. Niestety, ale jedną z kluczowych wad szycia na miarę jest dość spory czas oczekiwanie. Poczynając od ściągania miary aż po sam proces szycia oraz wykańczania garnituru. Trwa on od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Mimo częstej przymiarki i tak nie wiemy, czego możemy się spodziewać po efekcie końcowym. Co buduje swego rodzaju ryzyko i stres, tym bardziej że usługa ta do tanich nie należy. Ceny szycia ma miarę, zaczynają się od czterech tysięcy złotych. I nie posiadają górnej granicy. Mimo wysokiej ceny to usługa ta jest jej warta.

 

Shaun DeWet Hugo Boss Made to Measure FW 2015 Campaign 2

 

Między innymi ze względu na to, że garnitury szyte na miarę, są w dość dużym stopniu szyte ręcznie z dbałością o każdy szczegół. Co dodatkowo, dodaje usłudze prestiżu, oraz sprawia, że usługę te możemy zaliczyć, do dóbr luksusowych. Decydując się na szycie miarowe, warto zrobić rozeznanie wśród firm oferujących usługi krawieckie. Zdecydowanie odradzam usługi szycia miarowego o niskiej cenie. W przypadku szycia na miarę cena jest czymś istotnym. I mimo iż wydawać by się mogło, że jak w przypadku niektórych marek płacimy za nazwisko. To nazwisko dobrego krawca jest warte swojej ceny. Ponieważ świadczy to o tym, iż jego usługi są na naprawę wysokim poziomie. Zresztą sam proces powstawania garnitur szytego na miarę jest dość skomplikowany i w dużym stopniu wykonywany ręcznie. Przez co też ma to dość spory wpływ na cenę. Dlatego zdecydowanie odradzam korzystanie z tanich usług szycia na miarę. Ponieważ oznacza to, że usługą tą jest coś nie tak. Jeżeli pierwszy raz decydujesz się na szycie miarowe. Pamiętaj by model garnituru, na który się decydujesz, nie był zbytnio przekombinowany. Najlepiej jest wybrać uniwersalny model garnitur, w neutralnych kolorach. A nie poszaleć z kolorem oraz wzorem, ponieważ końcowy efekt może nas rozczarować. Jeżeli chodzi o wzorzyste kolorowe garnitury. To zdecydowanie lepiej jest wybierać modele ready to wear. Ponieważ od razu możemy zobaczyć czy dany kolor na pewno nam pasuje, a przede wszystkim stwierdzić czy dobrze się w nim czujemy. Pamiętaj szycie na miarę, jest dość ryzykowne. Dlatego lepiej jest na nim nie oszczędzać i zachować zimną krew podczas wyboru tkanin, tak by nie dać się zwieść pięknym kolorowym materiałom.

 

measure 2

 

Jak sam widzisz, szycie na miarę dość różni się od szycia prasowego. Osobiście zdecydowanie jestem zwolennikiem szycia na miarę. Szeroka możliwość personalizacji oraz dobre dopasowanie do sylwetki. Zdecydowanie jest czymś na plus. Usługa szycia prasowego również ma swoje zalety. Jednak że zdecydowanie bardziej przemawia do mnie szycie u tradycyjnego krawca. Między innymi za prestiż związany z tą usługą. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis był dla ciebie inspiracją, i odpowiedział, na twoje pytania dotyczące szycia na miarę. Jeśli jesteś ciekawy wiedzy o modzie i stylu. To zapraszam cię na mój newsletter, gdzie znajdziesz więcej na ten temat.

Serdecznie pozdrawiam.

 

signature