ROLEX, BO LUKSUS NAJLEPIEJ NOSI SIĘ NA RĘKU

 

Rolex to firma, która z jednej strony jest uważana za jednego z liderów, jeżeli chodzi o produkcje luksusowych zegarków. Niestety, ale zaś z drugiej strony, rolex stał się postrzegany jako firma produkująca zegarki, które w szczególności stały się znakiem rozpoznawczym nowobogackiej elity, którym rolex nie służy jako zegarek, lecz wyłącznie jako narzędzie lansu podkreślające ich status materialny. Niestety, ale dziś większość osób słysząc rolex pierwsze, o czym myśli to nie dobra jakość i szlachetne wykończenie, lecz jedyne co dziś kojarzy się z roleksem to ekskluzywne samochody, prywatne samoloty, i drogi szampan. Mimo to rolex to tak naprawdę coś więcej niż tylko nowobogacki gadżet służący do pokazywania się. Rolex to też symbol szwajcarskiej precyzji oraz kunsztu. A jak wiadomo o to w dzisiejszych czasach coraz to trudniej.

Klientów roleksa można podzielić na dwie grupy, czyli koneserów zegarków, dla których rolex stanowi, raczej źródło pasji, i znają oni całą historię powstania modelu, który dumnie noszą na ręku. Oraz ludzi, którzy twierdzą, że rolex to bardzo dobry zegarek, dlatego zdecydowali się go kupić. Niestety, ale ta druga grupa w większości o roleksie wie tyle, że ma on wskazowi. A czarują nas oni śpiewką o doskonałości roleksa tylko dlatego, by zakamuflować fakt, iż zegarek ten kupili głównie, po to by ludzie wiedzieli, że ich stać. Niestety, ale przez nowobogackich ludzi coraz więcej produktów marek luksusowych traci swoją renomę. Sam nie przepadam za marką rolex, właśnie dlatego, że rolex stał się zabawką dla nowobogackich ludzi, mimo iż był on zegarkiem, który jeszcze parę lat temu stanowił obraz jakości, i szwajcarskiej precyzji. Mimo iż rolex nadal może się pochwalić perfekcyjnym wykonaniem. To ja słysząc „rolex”, jedyne co widzę to te filmy z instagrama, które pokazują, że rolex to doskonałe narzędzie, by otworzyć szampana.

 

RLNNR

 

Może już zejdę z marki rolex i skupię się bardziej na historii firmy. Która jest bardzo ciekawa i inspirująca. Ponieważ rolex to firma, bez której nie byłoby zegarków na rękę. Historia roleksa zaczyna się dosyć przeciętnie. Ponieważ historia niemalże każdej firmy zaczyna się od wizji. Jednak w czasach kieszonkowych zegarków, trudno byłoby zarobić, produkując to samo co konkurencja. Więc Hans Wilsdorf i jego szwagier Alfred Davis, wpadli na pomysł by duże jak na dzisiejsze czasy zegarki kieszonkowe, przekształcić na mniejsze zegarki naręczne. Które jak w przypadku większości produktów niszowych okazały się strzałem w dziesiątkę. Co ciekawe, ale żaden z dwojga założycieli marki rolex nie był ani szwajcarem, ani zegarmistrzem. Historia roleksa dokładniej zaczyna się 1905 roku, kiedy to firma rolex została założenia. Na początku istnienia firmy rolex a dokładniej to Wilsdorf&Davis, ponieważ tak pierwotnie nazwano firmę. Nie miała nic wspólnego z produkcją zegarków. Początkowo, rolex naprodukował mechanizmów, ani kopert do zegarków. Pierwsze zegarki roleksa śmiało, można nazwać składakami. Ponieważ właściciele roleksa importowali do Anglii szwajcarskie mechanizmy, Hermanna Aeglera. Który potem montowali do kopert zegarków. Notabene też produkowanych przez inną firmę. Zegarki te początkowo były sprzedawane przez angielskich jubilerów, którzy to sygnowali je swoim nazwiskiem. Tak naprawdę, jedynym co świadczyło o tym, że zegarek ten został wyprodukowany przez firmę rolex, czyli ówcześnie Wilsdorf&Davis były dwie malutkie literki W&D umieszczone wewnątrz mechanizmu zegarka.

 

 Rolex Registration 1908

fot:timepeaks.com

 

Dopiero trzy lat później w 1908 roku, zarejestrowano nowy znak towarowy marki. I od tego czasu firma Wilsdorf&Davis, rozpoczął funkcjonować jako „The Rolex Watch Company”. Jednak dopiero 1912 roku siedziba firmy rolex została przeniesiona do Szwajcarii. Wpływ na to miał między innymi fakt, pobierania przez Anglię wysokich ceł eksportowych, i wszelkich podatków. Które utrudniały funkcjonowanie firmie. Tak naprawdę wielką sławę rolex zyskał dzięki reklamie. Która jak na tamte czasy niebyła prosta, ówczesne innowacyjne rozwiązania roleksa takie jak między innymi wodoszczelność. Sprawiła, że firma rolex mogła cieszyć się ogromną popularnością. Do sukcesu roleksa przyczynił się również fakt, iż ambasadorką marki została Mercedes Gleitze. Która to podczas 15-godzinnej przeprawy przez kanał La Manche, miała na sobie zegarek marki rolex. Chyba nic nie stanowiło dla roleksa lepszej reklamy niż zegarek oyster na nadgarstku pływaczki.

 

Rolex Mercedes Gleitze Oyster Daily Mail 300dpi

fot: abloywatches.com

 

 

RLNNR1

 

Tak naprawdę, firma rolex niezawdzięczań sukcesu, wyłącznie dobrej reklamie. Dzisiejszą sławę, rolex zawdzięcza przede wszystkim licznym dodatkom, które uczyniły naręczny zegarek bardziej przydatnym i praktycznym. To właśnie rolex jako pierwszy wprowadził wodoszczelny kopertę. Po sukcesie pierwszego zegarku wodoszczelnego. W latach 50. rolex postanowił zaprezentować zegarek „Submariner”. Wodoszczelny zegarek roleksa submariner został poddany wielu testom. Pierwszy z nich odbył się podczas ekspedycji łodzi podwodnej FNRS 2. Posiadający specjalną konstrukcję zegarek, został przytwierdzony do zewnętrznej części batyskafu. Łódź została zanurzona na 31318,8 metra, a wraz z nią zegarek. Który przetrwał pomyślnie przetrwał test. W 1960 roku zegarek roleksa brał również udział w ekspedycji do najgłębszego miejsca na ziemi, wraz z okrętem Trieste. Tym razem jednak rolex skonstruował prototyp zegarka do zadań specjalnych, nazwany „Deep sea special”. Był to eksperymentalnie skonstruowany zegarek, posiadający specjalne grube kuliste szkło. Które wytrzymało ciśnienie 1125 kg na metr kwadratowy. Co zdecydowanie podniosło zainteresowanie marką rolex.

 

exploration deepest dive 0017 1680x1070

 fot: Rolex.com

 


Trieste R1 1024x682

 fot: monochrome-watches.com

 

Rolex również jako pierwszy skonstruował zegarek pokazujący dwie strefy czasowe równocześnie. Pierwszym odbiorcą zegarków GMT-Master, bo tak właśnie nazywał się ten model. Były amerykańskie linie lotnicze Pan Am, które to w 1953 roku poprosiłyby, rolex zaoferował im zegarek, wskazujący dwie strefy czasowe. Model GTM-Master został zaprezentowany linią Pan Am w 1955 roku. I od tamtej pory stał się podstawowym wyposażeniem załogi. Zegarek ten powstał w dwóch wersjach. Jedna z nich powstała dla załogi powietrznej i jednym z charakterystycznych dla niej elementów była czarna tarcza. Natomiast GMT-Master dla załogi naziemnej posiadał tarczę białą. GMT-Master był jednym z zegarków rolexa, który aż przez ponad 55 lat pozostawał w niezmienionej formie. Poza tym rolex również jako pierwszy wprowadził datę na cyferblacie. Rolex także jako drugi, zaprezentował model zegarka mechanicznego z automatycznym naciągiem.

 


RPR Pan am ad8

fot: gearpatrol.com

 

 
Rolex 1

fot: 100procent-rolex.com

 

Rolex poza eksploracją głębin, brał również udział w pierwszej wyprawie na najwyższy szczyt świata. Edmund Hillary podczas swojej wyprawy na Mount Everest ma na ręku właśnie jeden z zegarków roleksa przeznaczony do zadań specjalnych. Zegarek ten został nazwany Explorer i powstał on, z wyślą o członkach wysokogórskiej wspinaczki. Nowatorskim rozwiązaniem dla tego typu zegarków, był samo nakręcający się mechanizm. Który sprawdziła się szczególnie podczas wysoko górskich wędrówek. Gdzie warunki nie są zbyt łaskawe dla przeciętnych zegarków. Dlatego rolex postanowił stworzyć zegarek odporny na trudne warunki atmosferyczne, który w znacznym stopniu ułatwi alpinista wejście na najwyższy szczyt świata.

 


RLNNR2

 

Rolex zasłyną nie tylko z innowacyjnych rozwiązań oraz perfekcji. Dużą sławę rolex zawdzięcza licznym, „cichym” kampanią reklamowym. Ponieważ sam rolex w żadnej, ze swoich licznych kampanii marketingowych, niewspominań o swojej doskonałości. Rolex doskonale wie, co robi. I dlatego też swoją doskonałość i precyzje woli pokazywać poprzez wizerunek znanych sportowców, którzy to właśnie podczas pobijania światowych rekordów, mają na swoich rękach właśnie roleksa. Mimo iż dziś praktycznie marki rolex nie trzeba nikomu przedstawiać. To tak naprawdę je dzisiejsza pozycja na rynku, niezaistniała by gdyby nie kilka znanych nazwisk, które z dumą nosiły roleksa na sportowych arenach. Dziś rolex jest jednym z honorowych partnerów takich wydarzeń jak Wimbledon oraz Australian Open, podczas których gigantyczny zegarek roleksa mierzy czas.

 

 60649581

fot: Dailymail.com

 

Sam rolex nie mówi otwarcie o swoich wynikach sprzedaży. Mimo to wielu znanych ekspertów szacuje, iż rolex sprzedaje około miliona zegarków rocznie. Co biorąc pod uwagę ceny niektórych modeli, nie bez przyczyny sprawiło, iż rolex znajduje się na liście najlepiej zarabiających marek luksusowych. Dziś rolex dąży do samowystarczalności. Coraz więcej części do zegarków jest już produkowana w głównej siedzibie roleksa niż tak jak na początku działalności marki, sprowadzane z różnych firm z całej Europy. Co ciekawe w drodze do samowystarczalności, rolex systematycznie wykupuje swoich podwykonawców, oraz dostawców. Dziś zakłady rolex mieszczą się w Bienne i cała manufaktura roleksa mieści się w czterech budynkach, nazwanych Rolex III, IV, V, VI. Cała produkcja roleksa zatrudnia około 2000 osób tylko do samego procesu produkcji zegarków. Co ciekawe, fabryki rolex, roczne zużywają około 15 ton złota. Co moim zdaniem sprawia, iż rolex wydaje się jeszcze bardziej wyjątkowy.

 

Mam nadziej, że ta nieco długa historia roleksa była dla ciebie inspirująca. Nie ukrywam, iż przygotowanie do tego artykułu zajęło mi dość sporo czasu, jednak chciałem w jak najbardziej konkretny i treściwy sposób zaprezentować, historię luksusowego zegarmistrzowskiego imperium, jakim jest rolex. Na sam koniec zapraszam cię również na mój newsletter, gdzie znajdziesz więcej o modzie i stylu.

 

Serdecznie pozdrawiam

signature